W marcu startuje pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego gminy Mielno

2023-02-28 14:44
Mielno przygotowane do sezonu
Autor: wj

Przez cały marzec mieszkańcy gminy Mielno będą mogli składać projekty do pierwszego w historii gminy Budżetu Obywatelskiego. Następnie sami wybiorą, które pomysły zostaną zrealizowane. Na przedsięwzięcia samorząd przeznaczy 240 tysięcy złotych.

Połowa kwoty trafi do miasta, a druga część do obszaru wiejskiego gminy. Olga Roszak- Pezała, Burmistrz Mielna, nie ukrywa, że cieszy się z wprowadzenia budżetu obywatelskiego w swoim samorządzie.

– Za każdym razem, kiedy rozmawiam z mieszkańcami o budżecie obywatelskim, widzę w nich wielki entuzjazm. Dostrzegają swoją szansę na zrealizowanie własnych, często niezwykle ciekawych pomysłów. Zdajemy sobie przy tym sprawę, że pierwsza edycja będzie dla mieszkańców, ale też i urzędników pewnego rodzaju przetarciem szlaków. Jednak nie mam wątpliwości co do tego, że wyłonione do wykonania zostaną naprawdę dobre i oczekiwane projekty.

Budżet Obywatelski Mielna
Autor: materiały prasowe

– Budżet partycypacyjny to świetne narzędzie do przekazania mieszkańcom części kompetencji, ale też i odpowiedzialności za sprawy lokalnej społeczności. Jesteśmy gminą miejsko-wiejską, dlatego wdrożyliśmy system rozdzielający środki na obie kategorie. Mieszkańcy obszaru miejskiego będą zgłaszać, a potem wybierać projekty dotyczące Mielna, a pozostali mieszkańcy – dotyczące obszaru wiejskiego gminy. Najważniejszą ideą budżetu obywatelskiego jest oddanie głosu mieszkańcom, którzy nie tylko sami opracują i zgłoszą pomysły, ale także zdecydują, jakie projekty są najbardziej potrzebne

– tłumaczy Radosław Sobko, pełnomocnik burmistrza ds. Budżetu Obywatelskiego.

Pierwsza edycja budżetu partycypacyjnego zostanie przeprowadzona hybrydowo, tzn. wszystko, począwszy od zgłoszenia projektu po głosowanie, będzie można wykonać tradycyjnie w formie papierowej lub przez internetowy portal mielno.budzet-obywatelski.org.

Do końca marca zgłaszać będzie można projekty dotyczące inwestycji, remontów, modernizacji, adaptacji, budowy nowych obiektów, ale też i zakupu wyposażenia. Warunkami do tego, by projekt mógł trafić pod głosowanie będzie również spełnienia kryterium dostępności, możliwość realizacji zadania w ciągu 1 roku budżetowego oraz umiejscowienie przedsięwzięcia na nieruchomości stanowiącej mienie gminy.

Do 15 maja poznamy listę projektów, które po ocenie formalnej zostaną poddane pod głosowanie. Natomiast samo głosowanie odbędzie się już po wakacjach – we wrześniu. Oficjalne ogłoszenie wyników zaplanowano najpóźniej do 31 października.