W Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie uczczono 81. rocznicę powstania Armii Krajowej
Uroczyste podniesienie flagi państwowej z udziałem wojskowej asysty honorowej połączone z wręczeniem odznak kombatanckich "Kolumbowie rocznik 20" i nowa wystawa z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego – tak 81. rocznicę utworzenia Armii Krajowej uczczono w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.
- Armia Krajowa była najliczniejszą, najlepiej zorganizowaną armią podziemną czasów II wojny światowej. Myślę, że najcenniejsze są spotkania młodzieży z kombatantami, którzy jeszcze pamiętają tamte wydarzenia. Dzisiaj taką okazję stworzyliśmy: są dzieci z przedszkola i 95-letni porucznik Edward Ciupak, który za przynależność do AK po II Wojnie Światowej spędził ponad 11 lat w więzieniach, szykanowany przez władze ludowe – powiedział Radiu Plus adiunkt w muzeum, Wojciech Grobelski.
Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 roku na mocy rozkazu generała Sikorskiego, który uznał ją za wojskową strukturę, czyli podziemne Wojsko Polskie. Największa operacja Armii Krajowej to Powstanie Warszawskie. Drugą zrealizowaną tylko w niewielkiej części była akcja „Burza” - plan ogólnonarodowego powstania. Straty Armii Krajowej to około 100 tysięcy poległych, 50 tysięcy wywiezionych do ZSRR i uwięzionych.
Muzeum Obrony Lotniczej mieści się w Koszalinie przy ul. Wojska Polskiego 70 obok Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 14 tys. osób.
Listen to "81. rocznica utworzenia AK uczczona w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie" on Spreaker.