W piątek kolejny koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie

2025-07-09 13:20
organy
Autor: pixabay/ Archiwum prywatne

Pierwszą część koncertu wypełni muzyka organowa Franciszka Liszta, drugą – kameralna muzyka w wykonaniu skrzypka Marka Polańskiego– solisty z kwartetem smyczkowym.

Przed nami kolejny koncert w ramach 59. Międzynarodowego Festiwalu „Wokół organów Pomorza”, który odbędzie się w piątek o godz. 19.15 w koszalińskiej katedrze.

Pierwszą część koncertu wypełni muzyka organowa Franciszka Liszta, drugą – kameralna muzyka w wykonaniu skrzypka Marka Polańskiego– solisty z kwartetem smyczkowym. Wykonawcami koncertu będą: Diego Cannizzaro (Włochy) – organy, Marek Polański – skrzypce, a kwartet smyczkowy w składzie: Krzysztof Leksycki – I skrzypce, Monika Szalkowska – II skrzypce, Anastazja Łukaszewicz – altówka, Tomasz Słowikowski – wiolonczela.

Szczegółowy program koncertu:

program części organowej:

Franz Liszt (1811-1886) – Fantazja i fuga na temat „Ad nos, ad salutarem undam”

program II części:

300 lat od pierwszego wydania „Czterech pór roku” Antonia Vivaldiego cykl 4 koncertów skrzypcowych umieszczony w wydanym w 1725 roku zbiorze 12 koncertów op. 8 „Il cimento dell’armonia e dell’inventione”  („Próba harmonii i inwencji”):

Koncert nr 4 f-moll „Zima” („Lʼ Inverno”) RV 297

(Allegro non molto – Largo – Allegro)

Koncert nr 2 g-moll „Lato” („Lʼ Estate”) RV 315

(Allegro non molto-Adagio e piano – Presto e forte – Presto).

Diego Cannizzaro w 1992 roku ukończył wydział literatury włoskiej na Uniwersytecie w Palermo, a także wydział fortepianu w konserwatorium „Vincenzo Bellini” w Palermo oraz organy i kompozycję organową w Konserwatorium „Francesco Morlacchi” w Perugii. Pełni funkcję honorowego inspektora organów historycznych na Sycylii, nauczyciela organów w Konserwatorium w Caltanissetta i dyrektora artystycznego festiwalu „In tempore organi” (Sycylia). Brał udział w międzynarodowych festiwalach organowych w całej Europie i USA. Wydał wiele nagrań płytowych, m.in. monografię dotyczącą dzieł organów Filippo Capocciego (XIX wiek), Giovanniego Salvatore'a (XVII wiek) oraz Pietro Vinciego (XVI wiek).

Marek Polański to skrzypek, pedagog, doktor sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych. Studiował na uczelniach muzycznych w Krakowie (klasa prof. W. Kwaśnego), Mannheim (klasa prof. R. Nodla), Grazu (klasa prof. Y. Klessa) i Katowicach (klasa prof. R. Lasockiego), uzyskując dyplomy z wyróżnieniem. Jest zwycięzcą i laureatem wielu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych. Otrzymał liczne stypendia, w tym dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Jest zapraszany do jury konkursów skrzypcowych oraz prowadzenia kursów mistrzowskich. Jest wiceprezesem zarządu Towarzystwa Muzyczno-Artystycznego Sfogato.