W sobotę Dzień Otwarty Notariatu

2022-11-25 10:33
W sobotę 26 listopada Dzień Otwartego Notariatu
Autor: Materiały prasowe W sobotę 26 listopada Dzień Otwartego Notariatu

Tradycyjnie w ostatnią sobotę listopada odbędzie się ogólnopolska akcja społeczna samorządu notarialnego, której celem jest edukowanie społeczeństwa w obszarach prawa, leżących w kompetencjach notariuszy. Tegoroczny temat brzmi: Porozmawiaj z notariuszem, jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu.

O co można zapytać notariusza?

– Notariusza można zapytać o wszystkie sprawy, jakie na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej. Najczęściej są to szeroko pojęte sprawy majątkowe, umowy kupna i sprzedaży, darowizny oraz zagadnienia związane z dziedziczeniem, takie jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też odrzucenie spadku. Wiele osób nie wie, że część tych czynności można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu – poinformowała Małgorzata Muszalska, ogólnopolska koordynatorka Dnia Otwartego Notariatu.

Jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu?

Tegoroczny temat akcji brzmi: Porozmawiaj z notariuszem, jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu. – Z perspektywy kancelarii notarialnej obserwujemy, jak sytuacje kryzysowe mobilizują do poszukiwania sposobów lepszego zabezpieczenia majątku. W efekcie pandemii coraz więcej osób – i to w coraz młodszym wieku – podejmuje decyzję o spisaniu testamentu, często w formie aktu notarialnego. Również wojna w Ukrainie i powoli odczuwalny kryzys gospodarczy powodują, że szukamy skutecznych sposobów, by jak najlepiej zadbać o majątek rodziny i firmy. I tu z pomocą może przyjść notariusz – przekonuje not. Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.

W jaki sposób notariusz może pomóc?

Temat tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu jest okazją, by przypomnieć, że katalog umów i czynności notarialnych jest bardzo szeroki i dalece wykracza poza czynności, które są powszechnie kojarzone z notariatem, jak umowy kupna i sprzedaży, testamenty czy pełnomocnictwa. Mieszczą się w nim także takie czynności jak małżeńskie umowy majątkowe ustanawiające rozdzielność majątkową, umowa o podział majątku wspólnego pozwalająca uniknąć długotrwałego i niekiedy bardzo trudnego dla małżonków lub byłych małżonków postępowania przed sądem czy czynności związane z ustanowieniem zarządu sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy umożliwiające kontynuację działalności gospodarczej. Spośród wielu możliwości notariusz doradzi dokonanie takiej czynności notarialnej, która będzie odpowiednia dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii oraz poinformuje o jej możliwych konsekwencjach.

W sobotę w godzinach 10 – 16 notariusze w całym kraju będą udzielać informacji prawnych na Messengerze i w trakcie streamingu: na facebookowym profilu „Porozmawiaj z Notariuszem” oraz telefonicznie. Nr telefonu dla województwa zachodniopomorskiego to 91 443 55 81. Dla woj. pomorskiego to nr 58 727 35 99, a dla wielkopolskiego 61 669 87 03.

Listen to "Bartosz Rogowski, notariusz z Koszalina" on Spreaker.