W Zachodniopomorskiem powstaną Miejsca Przyjazne Rowerzystom (MPR)

2022-01-12 14:20
W Zachodniopomorskiem powstaną Miejsca Przyjazne Rowerzystom
Autor: pixaby W Zachodniopomorskiem powstaną Miejsca Przyjazne Rowerzystom

Pomorze Zachodnie w 2022 roku uruchamia specjalny system rekomendacji miejsc, w których podróżujący na dwóch kółkach mogą przenocować, przechować bagaż, naprawić sprzęt. Idea „MPR” ma na celu jeszcze intensywniejszy rozwój turystyki i wspieranie lokalnego biznesu.

Nabór do systemu MPR rozpoczął się 1 stycznia. Zgłosiło się już pięciu lokalnych przedsiębiorców, którzy oferują usługi turystyczne dedykowane rowerzystom. Spływają kolejne pytania i deklaracje. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 29 kwietnia br., a ogłoszenie rekomendowanych Miejsc Przyjaznych Rowerzystom nastąpi przed wakacjami.

– Na Pomorzu Zachodnim zaplanowaliśmy 1100 kilometrów tras rowerowych. Mamy już ponad 500. Zbliżamy się do połowy. Druga połowa pójdzie trochę szybciej. Velo Baltica jest gotowa w 75 procentach, dużo się dzieje na południu województwa, na Trasie Pojezierzy Zachodnich. W tym roku planujemy oddanie do użytku 200 km szlaków. Ich atrakcyjność rośnie, gdy w pobliżu powstają miejsca noclegowe, rozwijają się inne usługi dla rowerzystów -– mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz podczas konferencji prasowej zapowiadającej MPR.

Jakie warunki muszą spełnić MPR?

To przede wszystkim: możliwość skorzystania przez minimum czterech turystów z noclegu na jedną dobę, bezpieczne i nieodpłatne przechowanie rowerów wraz z bagażem w trakcie pobytu, nieodpłatne udostępnianie narzędzi do podstawowych napraw rowerów. MPR-y będą musiały również dysponować aktualnymi informacjami, gdzie w pobliżu znajdują się serwisy i sklepy rowerowe. Mogą również w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oferować sprzedaż części zamiennych do rowerów.

W systemie Miejsc Przyjaznych Rowerzystom będą rejestrowane nie tylko pensjonaty, hotele czy gospodarstwa agroturystyczne. Uwzględniono również takie kategorie: Obiekty Gastronomiczne, Atrakcje Turystyczne, Punkty Informacji Turystycznej, Pozostałe Obiekty Handlowe i Usługowe. Powinny one zapewnić podstawowe funkcjonalności rowerzystom: bezpieczny, nieodpłatny parking rowerowy (kryterium to nie dotyczy tzw. foodtrucków oraz obiektów pełniących funkcję Atrakcji Turystycznej, w obrębie której można poruszać się z rowerem lub na którą można zabrać rower, np. rejs statkiem, przejazd kolejką wąskotorową); umożliwienie przewozu przyczepki rowerowej oraz niestandardowego roweru (to kryterium dotyczy rejsu statkiem, przejazd kolejką wąskotorową etc.); umieszczenie w widocznym miejscu w obiekcie aktualnej informacji o pobliskich punktach serwisowych i sklepach rowerowych.

Obiekty i usługi spełniające potrzeby turystów rowerowych uzyskują prawo do posługiwania się rekomendacją MPR. Ich oferta będzie systematycznie weryfikowana, a przyjęte standardy dostosowywane do wymogów rynku turystycznego. System rekomendacji ma charakter otwarty dla wszystkich podmiotów, które wypełnią określone w regulaminie wymogi formalne oraz zapewnią spełnienie wszystkich obowiązkowych kryteriów.

Udział w systemie Miejsc Przyjaznych Rowerzystom jest nieodpłatny i dobrowolny. Koszty związane z prowadzeniem i obsługą systemu rekomendacji będą finansowane ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Pierwszy nabór planowany jest w okresie 1 stycznia – 29 kwietnia 2022 roku, natomiast przyznanie rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Pomorzu Zachodnim nastąpi na przełomie czerwca/lipca 2022 roku.

Ogłoszenie o naborze i więcej informacji o inicjatywie stworzenia systemu MPR – znajduje się na stronach www.turystyka.wzp.pl , www.rowery.wzp.pl oraz w mediach społecznościowych.

Listen to "Olgierd Geblewicz marszałek woj. zachodniopomorskiego" on Spreaker.