Wyśpiewana poezja Rotmistrza Pileckiego

2023-03-03 14:16
Rotmistrz Witold Pilecki
Autor: https://biogramy.ipn.gov.pl/ Rotmistrz Witold Pilecki

Z inicjatywy kołobrzeskiej Katolickiej Inicjatywy Kulturalnej powstała wyjątkowa płyta z piosenkami do wierszy rotmistrza Witolda Pileckiego. Na krążku zatytułowanym „Kwiat biały olbrzyma. Witold Pilecki. Wiersze i piosenki” znalazło się 9 utworów, które swoim stylem nawiązują do poezji śpiewanej.

Nad literackim talentem żołnierza niezłomnego pochylił się Jacek Pechman.

- Jest to taka próba znalezienia też innej przestrzeni do pokazania legendarnego bohatera, nie tylko jako ochotnika do Auschwitz, nie tylko jako znakomitego konspiratora zamordowanego w katowni UB, ale przede wszystkim pokazanie romantycznego człowieka, który stawia na wartości patriotyczne, na Boga i rodzinę. Szukając sposobu pokazania wszystkiego od tej strony i przeglądając twórczość rotmistrza znalazłem takie fragmenty, które według mnie bardzo pięknie mogłyby stanowić odrębne rzeczy w postaci tekstów piosenek i w ten sposób właśnie powstała płyta.

Do realizacji projektu Jacek Pechman zaprosił młodą artystkę Katarzynę Mielnik, która skomponowała muzykę do wierszy rotmistrza Pileckiego, a następnie wyśpiewała te słowa. Utwory zaaranżował znakomity muzyk Hadrian Filip Tabęcki. W projekcie wzięła udział także orkiestra smyczkowa.

Płyta miała premierę 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wtedy też odbył się pierwszy koncert tego repertuaru. Zapis z tego koncertu wkrótce będzie można zobaczyć w diecezjalnej telewizji internetowej Dobre Media.

Płyta „Kwiat biały olbrzyma. Witold Pilecki. Wiersze i piosenki” ukazała się dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej, która jest oficjalnym partnerem wydania.

Listen to "Jacek Pechman, Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu" on Spreaker.