Wystawa o Powstaniu Wielkopolskim w Koszalinie

2023-01-19 14:30
Wystawa o Powstaniu wielkopolskim w koszalińskim Archiwum
Autor: Magda Wanowska-Miksa Wystawa o "Powstaniu wielkopolskim" w koszalińskim Archiwum

Wystawa historyczna o Powstaniu Wielkopolskim jest dostępna w koszalińskim Archiwum Państwowym. Prezentowane są pamiątki i eksponaty koszalińskich kolekcjonerów. Z wystawy można dowiedzieć się wiele o przebiegu i bohaterach tamtych wydarzeń, które doprowadziły kraj do Niepodległości.

Wystawę tworzą oryginalne pamiątki z okresu Powstania Wielkopolskiego a także rekonstrukcje wyposażenia i umundurowania powstańców. Można obejrzeć między innymi dokumenty powstańca Karola Reformata, członka gnieźnieńskiej kompani strzelców, powojenny paszport dowódcy powstania Stanisława Taczaka oraz artykuły z czasopism z okresu międzywojennego poświęcone rocznicom powstania. Wystawę uzupełniają wydawnictwa poświęcone problematyce Powstania Wielkopolskiego, w tym pozycje koszalińskich historyków Bogusława i Michała Polaków.

Wystawa jest kontynuacją projektu „Polskie drogi do niepodległości 1918- 1920 - Powstanie  Wielkopolskie”. Została przygotowana przez Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun, przy współudziale Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego „Odkrywcy”. Eksponaty zostały użyczone przez Zbigniewa Izraelskiego, Piotra Palmowskiego, Sylwestra Kryńskiego, Jakuba Panka, Andrzeja Michalskiego oraz SHE ODKRYWCY.

Wystawę można zwiedzać indywidualnie lub w grupach zorganizowanych, należy się jednak wcześniej umówić, dzwoniąc do Archiwum pod nr tel. 94 317 03 67. Wystawa będzie dostępna do końca ferii zimowych, czyli do 26 lutego.

Listen to "Zbigniew Izraelski, Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun" on Spreaker.