Wyższe dotacje będą przyznawane w programie „Czyste powietrze”

2022-12-20 15:47
Marek Sobocz i Czesław Hoc podczas konferencji na temat nowej odsłony programu Czyste powietrze
Autor: Magda Wanowska-Miksa Marek Sobocz i Czesław Hoc podczas konferencji na temat nowej odsłony programu "Czyste powietrze" .

Wyższe dotacje będą mogli otrzymać mieszkańcy Koszalina i regionu na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację swoich domów. To w ramach nowej odsłony rządowego programu „Czyste Powietrze”, która wejdzie w życie od 3 stycznia.

Wśród zmian w programie najważniejsze jest dwukrotne zwiększenie dofinansowania i urealnienie kosztów inwestycji.

-Nowa odsłona rządowego programu Czyste Powietrze przynosi ważne zmiany dla Beneficjentów, którzy chcą zadbać o jakość powietrza, zdrowie i budżet domowy, wymieniając źródło ciepła na ekologiczne. Średnia wysokość dotacji z uwzględnieniem wzrostu poziomu podstawowej dotacji oraz dodatkowego dofinansowania kosztów głębokiej termomodernizacji wzrośnie minimum dwukrotnie. Zgodnie z zasadą: im niższe dochody, tym wyższa dotacja – w najwyższym poziomie dofinansowania będzie można otrzymać nawet 135 tysięcy złotych, w poziomie podwyższonym – nawet 99 tysięcy złotych, a w poziomie podstawowym – 66 tysięcy złotych dotacji

- mówi Marek Subocz, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Listen to "Marek Subocz, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie" on Spreaker.

Nowości w programie to także urealnienie cen, bazujące na rozeznaniu rynku i dostosowanie do nich poziomów dotacji, a także wprowadzenie wyższego dofinansowania do zakupu i montażu źródeł ciepła o najniższej emisyjności: gruntowej pompy ciepła, pompy ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej oraz podłączenia do sieci ciepłowniczej.

Program wprowadza dodatkowe finansowanie w przypadku przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji. Beneficjenci, we wszystkich trzech częściach Programu, będą mogli otrzymać dofinansowanie tak jak dotychczas na szereg rozwiązań służących dociepleniu budynku i wymianie źródła ciepła wraz z np. modernizacją centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, montażem wentylacji z rekuperacją oraz zamontowaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej. W przypadku, gdy wnioskodawca zdecyduje się na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji budynku, będzie mógł uzyskać dofinansowanie najwyższe z przysługującego mu z oferty programu „Czyste Powietrze”. Odpowiednio wyższe dofinansowanie przewidziano w każdej z trzech części Programu. Jego wielkość jest uzależniona od dochodu, jaki osiąga wnioskodawca. Najwyższe poziomy dofinansowania, uwzględniające kompleksową termomodernizację wraz z mikroinstalacją fotowoltaiczną w poszczególnych częściach programu kształtują się do poziomu 66 tys. zł, 99 tys. zł i 135 tys. zł bezzwrotnej dotacji. 

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” wprowadza możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie. W celu promowania termomodernizacji budynków jako metody na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych, umożliwiono złożenie drugiego wniosku o dofinansowanie dla beneficjentów, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła. Możliwe będzie wówczas wykonanie, na podstawie audytu energetycznego, zarówno częściowej, jak i kompleksowej termomodernizacji budynku pozwalającej na osiągnięcie określonych w programie wskaźników zużycia energii.

Termomodernizacja i wymiana źródła ciepła może przynieść gospodarstwu domowemu wymierne korzyści ekonomiczne, a przy okazji pozytywnie wpływa na środowisko i zdrowie. Podkreśla poseł i lekarz Czesław Hoc.

Listen to "Poseł PiS Czesław Hoc" on Spreaker.

Od 2018 roku w programie „Czyste Powietrze” pozytywnie rozpatrzono prawie 11 tys. wniosków i wypłacono ponad 170 mln zł dla mieszkańców Pomorza Zachodniego.

Jak złożyć wniosek o dotacje i dopełnić wszystkich formalności to na stronie internetowej wfos.szczecin.pl