Zachodniopomorskie: ponad pół miliona płatności bonem turystycznym

2022-07-04 15:35
Ponad pół miliona płatności bonem turystycznym w woj. zachodniopomorskim
Autor: pixaby Ponad pół miliona płatności bonem turystycznym w woj. zachodniopomorskim

W Zachodniopomorskiem podmioty turystyczne odebrały 508 tys. płatności bonem turystycznym na kwotę niemal 367 mln złotych. To trzeci wynik w kraju po województwach małopolskim i pomorskim. W całej Polsce kwota tych transakcji przekroczyła 2,3 mld złotych.

Na 177 tys. bonów, które przygotowano w regionie, rodzice aktywowali przeszło 130 tysięcy. Pozostało do uruchomienia ponad 46 tys. bonów turystycznych. Suma płatności przy użyciu bonów, zrealizowanych przez mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, to prawie 84 mln złotych.

W Zachodniopomorskiem u ponad 5 tys. podmiotów można płacić bonem turystycznym. Do tej pory odebrały one 508 tys. płatności, w łącznej wysokości prawie 367 mln złotych. W całym kraju przeszło 30 tys. firm i instytucji z branży turystycznej obsługuje bon.

Od początku działania Polskiego Bonu Turystycznego w całej Polsce ZUS przekazał podmiotom turystycznym ponad 2,3 mld złotych.

Rodzice, którzy nie wykorzystali do tej pory bonu, mogą to zrobić do końca września tego roku. Mogą nim zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym.

Rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik - grudzień) także mogą wykorzystać bon turystyczny, mimo że wniosek o 500+ złożyli po 31 grudnia 2021 roku. Ważne, żeby zrobili to w ciągu trzech miesięcy od narodzin.

Bon turystyczny mogą aktywować rodzice i opiekunowie, na których jest przyznane świadczenie „500+”. Zrobią to tylko na PUE ZUS. Po aktywacji rodzic otrzymuje kod, który podaje się podczas płatności. Każda transakcja jest potwierdzana jednorazowym kodem, który jest wysyłany SMS-em.

Jeżeli rodzić albo opiekun nie ma na swoim profilu PUE zakładki z bonem turystycznym, powinien zgłosić się do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500+”, przypada bon w wysokości 500 złotych. W przypadku np. dwójki dzieci, wartość bonu to 1000 złotych. Natomiast na dziecko z niepełnosprawnością, którą potwierdza odpowiednie orzeczenie, bon wynosi 1000 złotych. Bon turystyczny otrzyma także dziecko, którego rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu nie przysługuje im „500+”.