Zadbajmy o serce z NFZ

2024-02-14 15:40
zdrowe serce
Autor: pixabay zdj. ilustracyjne

Z okazji Walentynek, NFZ przypomina nam, jak ważne jest dbanie o serce. To narząd, który wykonuje nieustanną pracę. W ciągu ludzkiego życia przeciętnej długości kurczy się średnio 3 mld razy. Nie tylko rezygnacja z używek, ale też zdrowy styl życia i odpowiednia dieta mogą korzystnie wpłynąć na jego wydolność.

Warto dbać o serce, nie tylko od święta, ale przede wszystkim, na co dzień. Bo choroby serca i układu krążenia mogą dotyczyć wszystkich, niezależnie od płci i wieku, choć  im jesteśmy starsi, tym ryzyko jest większe. 

Są takie czynniki ryzyka, które coraz częściej dotyczą młodych osób. Są to otyłość, niewłaściwa bogata w tłuszcze dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, picie alkoholu, ciągły stres. Ważnym czynnikiem są też predyspozycje genetyczne, ale kluczowy dla naszego zdrowia jest wybór stylu życia.

Przede wszystkim zbawienny wpływ na serce ma aktywność fizyczna, w każdym wieku i dostosowana do stanu zdrowia.

-Bądźmy aktywni fizycznie – to jedno z głównych zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Zalecana jest codziennie średnia aktywność przez 60 minut lub wysoka przez 30 minut. Jeśli ktoś nie wie jak być aktywnym, polecamy portal Akademia NFZ. Tutaj  proponujemy wszystkim, którzy chcą poprawić swoją kondycję czy sylwetkę filmowy cykl „8 tygodni do zdrowia”. Ale w zakładce z multimediami są również filmowe propozycje łatwiejszych i trudniejszych ćwiczeń, tak dla dzieci, jak i dorosłych, a także dla kobiet w ciąży

- mówi Małgorzata Koszur, rzecznik prasowa NFZ w woj. zachodniopomorskim.

Na stronie NFZ oprócz ćwiczeń, znajdują się także zdrowe diety, prawidłowo skomponowane z odpowiednią ilości białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Dieta powinna obfitować w warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz strączkowe. 

Istotne są również badania profilaktyczne. Niektóre można wykonać w ramach programu CHUK. Jest to  program profilaktyki chorób układu krążenia, realizowany przez lekarzy rodzinnych. Pakiet badań przeznaczony jest dla osób od 35 do 65 roku życia.

W ramach programu jest ocena ryzyka chorób układu krążenia na podstawie ankiety, badania podmiotowego oraz zleconych badań biochemicznych: na  stężenie we krwi cholesterolu, triglicerydów i glukozy oraz pomiarów: ciśnienia  tętniczego krwi i określenia współczynnika masy ciała (BMI).

Choroby serca i układu krążenia wciąż są w Polsce najczęstszą przyczyną zgonów. Odpowiadają za około 35 procent. Dokonując zmian w stylu życia, 80-ciu proc. przedwczesnych zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych można zapobiec. Dlatego ważna jest edukacja, profilaktyka i świadome wybory każdego dnia. 

Listen to "Małgorzata Koszur, rzecznik prasowa NFZ w woj. zachodniopomorskim" on Spreaker.