Zakończyły się 13. Koszalińskie Konfrontacje Młodych M-Teatr

2022-09-26 16:12
„Wszyscy jesteśmy dziwni” z Teatru Nowego im. Dejmka z Łodzi
Autor: BTD „Wszyscy jesteśmy dziwni” z Teatru Nowego im. Dejmka z Łodzi

Nagrodę główną na 13. Festiwalu M-teatr w Koszalinie zdobyła reżyserka Olga Ciężkowska za spektakl „Wszyscy jesteśmy dziwni” z Teatru Nowego im. Dejmka z Łodzi. Jurorzy postanowili przyznać także jedno wyróżnienie. Werdykt ogłosili podczas uroczystej gali zakończenia festiwalu.

Podczas 13. Koszalińskich Konfrontacji Młodych M-Teatr swoje spektakle zaprezentowało siedmioro młodych reżyserów.

W pierwszym dniu Festiwalu widzowie zobaczyli spektakl "Instytut" w reżyserii Jędrzeja Wieleckiego z Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu oraz RAP MAGISTER Feat. Tomasz Kot - monodram Olka Talkowskiego.

Drugiego dnia zaprezentowano tylko jeden spektakl, a był to 'Nasz mały PRL" w reżyserii Moniki Janik-Hussakowskiej z Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.

Trzeciego dnia festiwalu 13. Koszalińskich Konfrontacji Młodych M-TEATR 2022 widzowie zobaczyli dwa spektakle. Pierwszym spektaklem był "Wszyscy jesteśmy dziwni" w reżyserii Olgi Ciężkowskiej z Teatru Nowego im. K. Dejmka z Łodzi, a drugim monodram Julii Wyszyńskiej "Fizyka kwantowa, czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone"

W sobotni wieczór festiwalu odbyły się dwa spektakle konkursowe "Bliżej chmur. Zaraz spadam" w reżyserii Ewy Konstancji Bułhak z Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza z Warszaw oraz "Herstorie Różewicza" w reżyserii Bartłomieja Kalinowskiego z Akademii Sztuki Teatralnej im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu.

Jury w składzie Elżbieta Malczewska-Giemza, Maciej Nowak i Tomasz Domagała postanowili nagrodzić Olgę Ciężkowską za spektakl „Wszyscy jesteśmy dziwni”.

- Było to przedstawienie najbardziej pełne i kompletne. Nagradzamy reżysera, czyli osobę która jest odpowiedzialna za wszystko: za prace aktorów, za połączenie muzyki, scenografii, wszystkich elementów spektaklu teatralnego, a najważniejsze za zbudowanie świata przedstawionego na scenie za pomocą tych wszystkich rzeczy i tutaj Olga zachwyciła nas swoją pracą najbardziej. Udało jej się stworzyć kolaż narracji teatralnych i wykreować sceniczną metaforę współczesnego świata

- uzasadnia werdykt Tomasz Domagała.

Wyróżnienie jurorów otrzymał Olek Talkowski za swój monodram „Rap Magister feat. Tomasz Kot” . Zauważono śmiałe wprowadzenie rapu do formy teatralnej i brawurowe sceniczne wykonanie.

Galę kończącą 13. Koszalińskie Konfrontacje Młodych M-Teatr uświetnił spektakl w wykonaniu Daniela Olbrychskiego i Tomasza Karolaka pt. „Niespodziewany powrót”.

Listen to "Podsumowanie 13. Koszalińskich Konfrontacji Młodych M-Teatr" on Spreaker.