[ZAPOWIEDŹ] II Festiwal Wojciecha Kilara w Słupsku

fortepian
Autor: pixabay

Słupską filharmonię w listopadzie wypełni muzyka jej patrona. Po raz drugi odbędzie się Festiwal Wojciecha Kilara, wielkiego polskiego kompozytora, który na świecie zasłynął przede wszystkim muzyką skomponowaną do filmów. W Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku podczas trzech wyjątkowych koncertów będzie można poznać cały wachlarz twórczości tego wybitnego muzyka.

II Festiwal Wojciecha Kilara rozpocznie się koncertem symfonicznym 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości. Melomani usłyszą „Małą uwerturę” z 1955 r., II Koncert fortepianowy, będący czteroczęściowym dziełem inspirowanym katastrofą smoleńską, a także „Orawę” - utwór wyrastający z fascynacji folklorem oraz „Suitę” z filmu „Pan Tadeusz”. Solową partię fortepianu wykona Mikołaj Sikała, znany słupskiej publiczności z 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej, natomiast orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara poprowadzi Marek Wroniszewski.

Kolejny koncert zaplanowano na 25 listopada. Tym razem będzie to wieczór poświęcony muzyce oratoryjnej. Wybrzmią dwa dzieła Wojciecha Kilara: Choralvorspiel oraz V Symfonia Adwentowa. Choralvorspiel jest utworem nawiązującym do minimalizmu, wpisującym się w nurt twórczości Kilara inspirowany tradycjami i folklorem góralskim, zaś V Symfonia Adwentowa to kompozycja powstała w 2007 r. na zamówienie Filharmonii Śląskiej, odnosząca się do kultury muzycznej Śląska. W symfonii orkiestrze Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara towarzyszyć będzie nagradzany na licznych międzynarodowych konkursach i festiwalach chór 441 Hz, który wyśpiewa m.in. słowa kończące Apokalipsę św. Jana. Zadyryguje Alexander Humala, na co dzień dyrektor artystyczny Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie.

Festiwal zwieńczy koncert muzyki filmowej. Wieczór 2 grudnia wypełnią utwory znane z małego i dużego ekranu m. in. polonez z filmu „Pan Tadeusz”, walc z filmu „Ziemia Obiecana”, słynna Wokaliza z filmu „Dziewiąte wrota” czy Suita z filmu „Dracula”. Orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki, zaś partię solową sopranu w Wokalizie wykona utalentowana i współpracująca z bydgoskim środowiskiem artystycznym Dorota Nowak.

O każdym koncercie można przeczytać więcej na stronie słupskiej filharmonii Sinfonia Baltica. Tam również jest możliwość zakupu biletów.

Listen to "Alina Ratkowska, dyrektor Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku" on Spreaker.