Zbadaj się na Dzień Kobiet

2023-03-07 12:56
Dlaczego cytologia to ważne badanie? Wyjaśniamy, czym są grupy cytologiczne
Autor: Getty images

Akcję profilaktyki chorób szyjki macicy organizuje z okazji Dnia Kobiet Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku. 8 marca wszystkie Panie mogą przyjść na bezpłatne badanie cytologiczne. Regularne wykonywanie cytologii może uchronić przed rakiem szyjki macicy, który jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce.

Cytologia to podstawowe badanie, które pozwala zdiagnozować raka szyjki macicy. Umożliwia wczesne wykrycie stanów przednowotworowych lub nowotworowych, kiedy nie dają one jeszcze żadnych objawów.

-Najlepiej znamy biologię nowotworu raka szyjki macicy, dlatego możemy wykryć stany przednowotworowe, co daje prawie stu procentowe prawdopodobieństwo wyleczenie z tego nowotworu, ale trzeba w porę zgłosić się do lekarza. Chcemy kobietom ułatwić dostęp do lekarza i w razie konieczności dalsze leczenie, dlatego zapraszamy do udziału w naszej akcji profilaktycznej

-mówi dr Roman Łabędź, ordynator oddziału położniczo – ginekologicznego w słupskim szpitalu.

Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu.

Badania cytologiczne w ramach akcji profilaktycznej z okazji Dnia Kobiet wykonywane będą 8 marca w godz. 12.00 – 17.00 w Poradni Położniczo – Ginekologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Z darmowych badań cytologicznych mogą skorzystać wszystkie panie, niezależnie od wieku. Jedynym warunkiem przystąpienia do badań jest to, aby pacjentki nie miały wykonywanej cytologii w ramach NFZ przez ostatnie trzy lata. Kobiety, które w swoje święto skorzystają z badania zostaną obdarowane też drobnymi upominkami.

Szpital w Słupsku realizuje także program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany przez NFZ dla kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego. Na badanie nie jest wymagane żadne skierowanie. Wystarczy umówić się, dzwoniąc pod nr te. 59 8460 123 do poradni patologii ciąży.

Listen to "O akcji profilaktycznej w słupskim szpitalu z okazji Dnia Kobiet " on Spreaker.