Zgłoszono rekordową liczbę projektów do Słupskiego Budżetu Obywatelskiego

2022-06-07 14:59
projekty
Autor: pexels

Słupszczanie zgłosili do tej edycji Budżetu Obywatelskiego 64 pomysły. Wśród nich zadania infrastrukturalne, społeczne i szkolne. Teraz trwa ich ocena. Głosowanie dopiero we wrześniu.

Słupszczanie w tym roku wykazali się rekordowym zainteresowaniem Budżetem Obywatelskim, składając 64 projekty. W latach ubiegłych liczba wniosków była znacznie niższa, np. w 2021r. złożono 42 projekty, w 2020 r. 45 projektów, a w 2019r. przedłożono 55 zadań.

Najwięcej projektów w tym roku zgłoszono w ramach kategorii „Aktywny Słupsk” zadania społeczne, to aż 20 wniosków. Na drugim miejscu uplasowała się kategoria „Przyjazne osiedle”- zadania infrastrukturalne lokalne, tutaj wpłynęło 19 wniosków. Na trzecim zaś „Aktywne szkoły” -zadania infrastrukturalne dedykowane szkołom- 16 wniosków i na czwartym -zadania infrastrukturalne ogólnomiejskie - „Wspólna sprawa”- 9 wniosków.

Co roku projekty zgłoszone do Słupskiego Budżetu Obywatelskiego przechodzą kilka etapów weryfikacji. Pierwszy z nich to tak zwana weryfikacja formalna, za którą odpowiada Wydział Współpracy i Promocji Urzędu Miasta. Potrwa ona do końca lipca. Na tym etapie urzędnicy kontaktują się z autorami projektów, którzy są informowani o postępach weryfikacji, a także w razie konieczności proszeni o uzupełnienia i dokonanie korekty swoich pomysłów. Po dopełnieniu tych czynności odbywa się weryfikacja merytoryczna. To wtedy poszczególne pomysły trafiają do właściwych jednostek miejskich, których pracownicy szczegółowo oceniają możliwość ich realizacji. Całą procedurę kończy weryfikacja w Zespole Słupskiego Budżetu Obywatelskiego. Członkowie Zespołu zwracają szczególną uwagę na to, czy pomysły, które zostały ocenione pozytywnie, są ogólnodostępne.

Pomysły, które pomyślnie przejdą całą procedurę i zostaną zatwierdzane przez Zespół opiniujący składający się z przedstawicieli mieszkańców Słupska, przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedstawicieli rady miasta oraz urzędników trafią na listę do głosowania. Poznamy je 22 sierpnia.

Mieszkańcy wybiorą najlepsze z nich już na przełomie sierpnia i września. Wyniki mamy poznać 23 września. Na realizację zwycięskich projektów Słupsku przeznaczy ponad 3 mln zł.

Listen to "Marta Makuch, wiceprezydent Słupska" on Spreaker.