Zmarł Krzysztof Rećko-Rapsa, koszaliński artysta malarz i fotografik

2024-06-24 14:26
Krzysztof Rećko-Rapsa, artysta malarz z Koszalina
Autor: Tomasz Majewski Krzysztof Rećko-Rapsa, artysta malarz z Koszalina

Oprócz malarstwa uprawiał grafikę użytkową, rysunek i fotografię. Swoją twórczość prezentował m.in. w Seulu, Rzymie i w Katarze.

Dziś rano zmarł koszaliński artysta malarz i grafik Krzysztof Rećko- Rapsa. Był jednym z pierwszych absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Obrazy malował techniką własną, z użyciem farb akrylowych i olejnych. Oprócz malarstwa uprawiał grafikę użytkową, rysunek i fotografię.

Mieszkał i tworzył w Koszalinie. W latach osiem­dzie­sią­tych cykl wystaw w gale­riach Repu­bliki Fede­ral­nej Nie­miec roz­po­czął jego przy­godę z kolo­rem prowadzącą go przez szereg wystaw w kraju i za granicą. W Galerii van Golik w Warszawie otworzył sezon artystyczny 2012. We wrześniu 2012 r. w prestiżowej Galerii Jang Sun w Seulu miała miejsce jego indywidualna wystawa, gdzie okrzyknięto  go "poetą koloru". Wystawa polskiego abstrakcjonisty spowodowała, że stał się najbardziej znanym współcześnie tworzącym polskim malarzem w Korei Płd. O malarstwie Rapsy napisały najpoważniejsze specjalistyczne magazyny i czasopisma, a informacje i zdjęcia z otwarcia wystawy pojawiły się w The Korea Herald i The Korea Times. The Art. Magazine Misoolsidae zamieścił entuzjastyczne recenzje oceniając, że Rapsa należy do światowej czołówki abstrakcjonistów - "nie pretenduje, on już tam jest". -cyt. z tekstu Ambasady RP w Seulu z 1 października 2012r.

Swoją twórczość prezentował m.in. w Rzymie i w Katarze. Ostatnio, w połowie listopada ubiegłego roku prezentował wystawę swoich prac "Podróże" w Galerii Ratusz w Koszalinie. Była to wystawa z okazji jubileuszu 35–lecia pracy twórczej artysty. W skład ekspozycji weszły prace w konwencji abstraktu, inspirowane szeroko rozumianym motywem podróży.

Krzysztof Rećko-Rapsa mówił o sobie: "Abstrakcja pozwala mi zwiedzać świat mojej wyobraźni, mój wyimaginowany świat form i kolorów. Lubię go malować, tworząc kameralną relację między mną a obrazem. Jednak dopiero wtedy, gdy docierają do mnie zadziwiające emocje i interpretacje widzów, czuję się artystą, a widzowie stają się współtwórcami mojej sztuki".

Krzysztof Rećko-Rapsa miał 65 lat. Zmarł po ciężkiej chorobie. Nie są jeszcze znane informacje o terminie pogrzebu.