Znalazł cudzą kartę i płacił nią 15 razy

2022-08-03 14:26
16-latek płacił znalezioną kartą za zakupy. Odpowie przed sądem
Autor: pixaby 16-latek płacił znalezioną kartą za zakupy. Odpowie przed sądem

Do pilskiej jednostki policji zgłosiła się kobieta, która poinformowała, że ktoś przywłaszczył sobie jej kartę płatniczą i dokonał kilkunastu transakcji.

Sprawą zajęli się kryminalni, którzy potwierdzili, że utracona karta w ciągu zaledwie jednego popołudnia używana była w 9 różnych sklepach. Łącznie dokonano 15 transakcji oraz dwóch usiłowań.

Funkcjonariusze zabezpieczając materiał dowodowy ustalili wizerunek sprawcy oraz jego dane osobowe. Okazał się nim 16-letni mieszkaniec powiatu złotowskiego, który będąc w jednym z pilskich sklepów zauważył leżącą na ziemi kartę płatniczą. Podniósł ją i schował do kieszeni. Po wyjściu ze sklepu udał się do innego, aby sprawdzić czy karta jest aktywna. Jak się okazało karta nie została jeszcze zablokowana, a 16-latkowi bardzo spodobał się pomysł płacenia nią w sklepach. W ciągu jednego popołudnia zapłacił za swoje zakupy w 9 sklepach, czasami będąc w nich nawet dwukrotnie.

W pewnym momencie, po wyczerpaniu limitu płatności zbliżeniowych karta została zablokowana. Wtedy nieletni pozbył się jej, aby uniknąć konsekwencji. To jednak nie pomogło, ponieważ funkcjonariusze Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii zebrali materiał, który potwierdził, że 16-latek odpowiedzialny jest aż za 18 zakazanych czynów.

Za przywłaszczenie karty płatniczej, dokonanie 15 transakcji oraz dwóch usiłowań 16-letni mieszkaniec powiatu złotowskiego odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich.