Abp. Marek Jędraszewski odwiedził namiot Caritas dla uchodźców

2022-03-12 11:43
Abp. Marek Jędraszewski Caritas
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej Abp. Marek Jędraszewski - Światowy Dzień Ubogich

Przed budynkiem Dworca Głównego, na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie, stoi biały namiot Caritas Archidiecezji Krakowskiej w którym uchodźcy mogą zjeść ciepły posiłek. W weekend odwiedził go metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski.

- To wielkie dzieło, nie tylko dzięki Caritas, wystarczy popatrzeć na tych wolontariuszy świeckich, seminarzystów. Wszyscy robią to z wielkim sercem, uśmiechem - dla nich to radość, że mogą w tak trudnym momencie być razem z tymi ludźmi. Niewiarygodne rzeczy jakie musieli przeżyć ale dzięki Bogu, że znajdują tu dla siebie przystań, także tę ciepłą strawę- mówił abp. Jędraszewski.

Punkt wydawania posiłków działa od 13 do 21. Docelowo, mają się w nim gromadzić wszyscy, którzy chcą wesprzeć uchodźców ciepłym posiłkiem: instytucje, grupy parafialne i osoby prywatne. Równocześnie, na Dworcu Głównym działa punt informacyjny, w którym wydawany jest suchy prowiant, woda, środki chemiczne i higieniczne, a także jedzenie dla dzieci.

– Codziennie przygotowujemy ok. 1000 gorących posiłków, które są wydawane przez sześciu wolontariuszy. Chętnych do pomocy nie brakuje – mówi ks. Tomasz Stec, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej. – Mamy ogromne wsparcie kleryków i wspólnot młodzieżowych. Do pomocy zaprosiliśmy Ruch Światło-Życie, Grupy Apostolskie, Duszpasterstwo Młodzieży, stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i duszpasterstwa akademickie – dodaje.

W Punkcie Socjalnym Caritas w Brzegach cały czas zbieraną są dary ,do tej pory na Ukrainę wyjechało już 8 tirów z pomocą humanitarną. Organizacja koordynuje też bazę noclegów dla przybyszów zza wschodniej granicy. Większość miejsc zgłosiły zgromadzenia zakonne i parafie, ale znalazło się w niej też wiele prywatnych osób, które udostępniały wolne pokoje w swoich mieszkaniach. Długoterminowe schronienie znalazło już około 3500 uchodźców.

- To jest odpowiedź na wołanie czasu, ale myślę, że to też to, co było ukryte w ich sercach a teraz eksploduje właśnie taką otwartością i dobrocią. Okazuje się po raz kolejny, że nasz naród w swoich pokładach, w swoich fundamentach jest prawdziwie chrześcijański - dodał abp. Jędraszewski.

W samym Krakowie uchodźcy mogą korzystać z darmowych posiłków także w innych miejscach: na Bernardyńskiej, na Dietla i w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Talony na posiłki codziennie wydaje Arcybractwo Miłosierdzia.