Benedyktyni z Tyńca organizują "Antysylwestra"

2023-12-22 11:17
benedyktyni tyniec
Autor: Wikipedia Commons

Rekolekcje i adoracja Najświętszego Sakramentu zamiast hucznej zabawy, a Msza Święta w miejsce tradycyjnego pokazu sztucznych ogni. Już po raz szesnasty Benedyktyni z Tyńca organizują "Antysylwestra". Wydarzenie co roku przyciąga mnóstwo osób z całej Polski i jest alternatywą dla tych, którzy zamiast sylwestrowej zabawy wolą wyciszenie.

Antysylwester ma charakter sylwestrowo-noworocznych rekolekcji. Rozpoczyna się 28 grudnia, a kończy 1 stycznia. 

- Uczestnicy Antysylwestra mają okazję uczestniczyć w naszych modlitwach, Eucharystii, a także otrzymać nasze książki liturgiczne. Ważnym aspektem tego wydarzenia są spotkania z innymi ludźmi. Mają one formę cichej rozmowy, wymiany doświadczeń między sobą - mówi br. Antoni Leńczowski z zakonu Benedyktynów.

Kulminacyjnym punktem antysylwestra jest nocna msza święta na rozpoczęcie Nowego Roku. Benedyktyni podkreślają, że wbrew opinii wielu, wydarzenie nie sprzeciwia się tradycyjnym sylwestrowym zabawom.

- Przedrostek "anty" pochodzi z greki i oznacza nie tylko "przeciw", ale również "zamiast" i ta interpretacja jest właściwa. To jest coś zamiast zwykłego, hucznego sylwestra - tłumaczy br. Leńczowski. 

W tegorocznym Antysylwestrze udział weźmie ponad 70 osób.