Narodowa pielgrzymka Węgrów do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

2022-06-21 17:24
pielgrzymka
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

O tradycjach łączących narody polski i węgierski, a także o tym, jak „wiele miłosierdzia tkwi w ludzkich sercach gotowych przyjąć uchodźców z Ukrainy” – mówił abp Marek Jędraszewski do Węgrów przybywających dziś w narodowej pielgrzymce do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Ok. 150 Węgrów przybyło dziś do krakowskich Łagiewnik w tradycyjnej narodowej pielgrzymce. Bp József Tamás sprawował Mszę św. w kaplicy św. Siostry Faustyny w dolnym kościele Bazyliki Bożego Miłosierdzia, w pobliżu kaplicy węgierskiej.

Węgierskich pielgrzymów przywitał abp Marek Jędraszewski, który zauważył, że narody polski i węgierski łączą tradycje sięgające początków drugiego tysiąclecia. Metropolita krakowski zwrócił uwagę na relacje między głowami państw, ale także na relacje naznaczone „wspólnotą świętych”. W tym kontekście arcybiskup przywołał postaci św. Jadwigi Królowej, św. Kingi, bł. Jolanty, św. Władysława. Zaznaczył, że historia bliskości tradycji chrześcijańskich Polski i Węgier znajduje swoje przedłużenie w św. Siostrze Faustynie, która dostała zadanie od Pana Boga przekazania światu prawdy o Bożym miłosierdziu dającym nadzieję wszystkim mimo ogromu doznawanych cierpień i trudności. Podkreślił, że św. Siostra Faustyna została dana Polsce i światu w latach bezpośrednio poprzedzających drugą wojnę światową. – Nigdy w dziejach świata nie było tyle cierpień, przemocy, zbrodni i tyle ludzi, którzy szukali dla siebie nadziei w Bogu, by móc duchowo podźwignąć się z koszmaru, w którym się znajdowali – mówił arcybiskup.

Metropolita przywołał także pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 2002 r., w czasie której konsekrował Bazylikę Bożego Miłosierdzia i zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. Zaznaczył, że nikt 20 lat temu nie mógł przypuszczać, że w 2022 roku wybuchnie wojna w Ukrainie, która w sposób niekiedy bardzo okrutny będzie dotykała najmniejsze dzieci. – Wiemy, że ten trudny czas, zwłaszcza w pierwszych tygodniach wojny, pokazał jak bardzo wiele miłosierdzia tkwi w ludzkich sercach gotowych przyjąć uchodźców z Ukrainy, zwłaszcza kobiety i dzieci – podkreślał arcybiskup dodając, że dotyczy to zarówno Polski, jak i Węgier. – Dzięki temu możemy widzieć zwycięstwo w naszych sercach idei miłosierdzia Bożego, które objawiało się Siostrze Faustynie i z Krakowa miało promieniować na cały świat – mówił zaznaczając, że z jednej strony każdy człowiek oczekuje miłosierdzia, a z drugiej jest wezwany do okazywania go siostrom i braciom.

– Nieoczekiwanie dla nas wszystkich rok 2022 okazał się czasem świadczenia sobie miłosierdzia. Tym bardziej życzę pielgrzymom modlącym się tutaj, aby znajdując się w miejscu największych objawień Siostry Faustyny, żeby jeszcze bardziej mogli doświadczyć dla siebie Bożego miłosierdzia i mieli siły, by dalej to miłosierdzie okazywać innym ludziom (…) i by z większą mocą ducha i nadzieją powtarzać „Jezu, ufam Tobie” – życzył na koniec abp Marek Jędraszewski.

W dolnym kościele Bazyliki Bożego Miłosierdzia kaplica Communio Sanctorum (Świętych Obcowania) ma wystrój ufundowany przez Kościół węgierski. W symboliczny sposób ukazuje ona tajemnicę obcowania świętych, którzy w ciągu wieków zapisują najpiękniejsze karty historii Kościoła. Nad marmurowym ołtarzem znajduje się mozaika wykonana na podkładzie z drewna lipowego. Ukazuje ona Jezusa Miłosiernego ze świętą Faustyną. Na obu bocznych ścianach kaplicy znajduje się mozaika świętych, błogosławionych i bohaterów wiary z Polski, Węgier i innych krajów europejskich. W relikwiarzu w kształcie prawej dłoni złożono relikwie św. Stefana, króla Węgrów.