Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie ma nowy sprzęt do leczenia nowotworów

2022-07-05 15:52

W Zakładzie Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie stanął nowoczesny wysokoenergetyczny akcelerator. Dzięki niemu miesięcznie placówka będzie mogła pomóc nawet stu pacjentom więcej niż dotychczas. Urządzenie pozwala na jeszcze bardziej precyzyjną terapię i skierowane jest do leczenia raka piersi i raka prostaty.

Nowy akcelerator nosi nazwę TrueBeam i został wyprodukowany przez firmę Varian. Dzięki tego typu sprzętom pacjenci chorzy na nowotwory mogą korzystać z nowoczesnej formy radioterapii opartej na rozbudowanym systemie obrazowania i generowania wiązek terapeutycznych.

- Techniki, które są realizowane na tym aparacie, pomimo że są o wiele bardziej nowoczesne i wysublimowane, wykonywane są wiele szybciej. Weryfikacja wyników jest bardziej dokładna, a także liczba pacjentów, którzy korzystają z tego sprzętu jest o wiele większa - mówi Bożena Deszcz, kierownik Zespołu Techników Elektroradiologii Zakładu Radioterapii.

Urządzenie wyróżnia się także wysoką dokładnością dostarczania dawki przez co nie cierpią inne organy.

- Przykładowo, gruczoł piersiowy, czyli tam gdzie jest nowotwór, otrzymuje dawkę, a jednocześnie narządy krytyczne, tj. płuca i serce, są oszczędzane. Podobnie w przypadku pacjentów chorujących na raka gruczołu krokowego. Napromieniamy sam gruczoł krokowy, a narządy boczne, np. pęcherz, nie dostają dawki - tłumaczy dr Elżbieta Pluta, kierownik Zakładu Radioterapii.

Koszt sprzętu to prawie 11 milionów złotych. Większą część tej kwoty stanowiło dofinansowanie z budżetu państwa.