Pierwszy polski przekład „Filokalii” – antologii pism duchowych

2023-03-27 18:29
księgi
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

W drugiej połowie kwietnia 2023 r. ukaże się pierwszy tom „Filokalii”, czyli największego zbioru tekstów z duchowości chrześcijańskiej. Pierwszy polski przekład przygotowało Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC.

Prace nad pierwszym z pięciu tomów „Filokalii” trwały 9 lat. Tłumaczem zbioru jest dr Cezary Dobak z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Będzie można w nim przeczytać teksty w dużej mierze poświęcone modlitwie Jezusowej i podstawowym ćwiczeniom ascetycznym autorstwa m.in. św. Izajasza Anachorety, św. Diadocha z Fotyki czy św. Hezychiusza z Synaju.

– Nieustannie pytamy o naszą tożsamość, szukamy źródeł naszej kultury, sensu naszego życia, pytamy o przyczyny różnych zjawisk. Lektura Ojców pomaga znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania – mówi o. Szymon Hiżycki OSB, redaktor naczelny projektu „Filokalia”. – Jesteśmy przekonani, że warto wracać do Ojców, czytać ich ciągle, spierać się z nimi, pytać o drogę, o to jak żyć i jak się modlić – dodaje opat tyniecki.

„Filokalia” to największy i najbardziej znany zbiór pism w duchowości chrześcijańskiej. Obejmuje teksty z kilkudziesięciu pism blisko 40 autorów chrześcijańskich z okresu od IV do XVII wieku. Nie jest to zbiór wszystkich tekstów, jakie powstały w tym okresie, ale jest ich wyborem. – Możemy powiedzieć, że jest to wybór najpiękniejszych pism. Samo słowo „filokalia” znaczy bowiem „umiłowanie tego, co piękne”. Gdy ten termin odnosimy do książki przyjmuje znaczenie „antologii”, czyli zbioru wybranych części – wyjaśniają tynieccy benedyktyni.

Pierwsze wydanie „Filokalii” powstało w 1782 r. w Wenecji. Przygotowali je św. Nikodem Hagioryta i św. Makary z Koryntu. W ich zamyśle lektura „Filokalii” miała dopomóc w prowadzeniu życia prawdziwie chrześcijańskiego. 

W związku z wydaniem pierwszego tomu „Filokalii” przez Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, powstała nowa strona internetowa o tej publikacji: filokalia.pl oraz profil na Facebooku „Filokalia.pl”. Mnisi z Tyńca chcą też przybliżać teologię i treść poszczególnych tekstów szerszemu gronu odbiorców, dlatego zapraszają do zapisania się na specjalny newsletter.