Piotr Wołochowicz laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny
Dr Piotr Wołochowicz, prezes fundacji Misja Służby Rodzinie został 29. laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny przyznawanej przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka w Krakowie.
– Wielka pochwała życia, na którego straży musimy stać wszyscy – mówił abp Marek Jędraszewski komentując nagrodzoną działalność Piotra Wołochowicza. – Jest pan człowiekiem przez duże C – mówił metropolita krakowski wskazując na realizowane przez Laureata wzorce człowieczeństwa zaczerpnięte z Ewangelii.
Arcybiskup przypomniał, że studium etyczne „Miłość i odpowiedzialność” bp. Karola Wojtyły było zainspirowane m.in. rozmowami z małżonkami Jerzym i Danutą Ciesielskimi. Piotr Wołochowicz powiedział, że w czasie narzeczeństwa, na randkach ze swoją przyszłą żoną, czytali na głos i dyskutowali nad „Miłością i odpowiedzialnością”.
Laureat zaznaczył, że swoją ostatnią książkę zatytułował „Skarb ojcostwa”, ponieważ skarbem jest zarówno samo dziecko, jak i możliwość bycia ojcem. – Nie byłbym tym, kim jestem, nie byłoby całego mojego dorobku, gdyby nie ta dziewczyna, która została moją żoną, z którą przeżyliśmy ponad 34 lata, z którą razem wychowywaliśmy dzieci. Częścią ojcostwa jest to, żeby kochać matkę dzieci. Bez miłości do żony nie będzie możliwe ojcostwo – mówił Piotr Wołochowicz dzieląc się radością z patrzenia na miłość jego synów do ich dzieci. Zaznaczył, że cel jaki sobie z żoną stawiali, to wychować dzieci na wierzących dorosłych – i to się udało.
Po uroczystości na Politechnice Krakowskiej w bazylice św. Floriana abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego oraz w intencjach tegorocznego Laureata Nagrody. W czasie homilii metropolita krakowski odniósł nauczanie św. Pawła, św. Jana i św. Ignacego Antiocheńskiego skierowane do Kościoła w Efezie do św. Jana Pawła II i Jerzego Ciesielskiego. Zwrócił uwagę, że chrześcijanie wszystkich wieków uświadamiają sobie swoje powołanie do bycia Bożym dzieckiem, do urzeczywistniania w swoim życiu miłości do Kościoła i bycia naśladowcami samego Boga.
Arcybiskup przywołał m.in. świadectwo Jana Pawła II z książki „Przekroczyć próg nadziei” o Jerzym Ciesielskim: „Nigdy nie zapomnę tego chłopca, studenta politechniki w Krakowie, o którym wszyscy wiedzieli, że zdecydowanie dąży do świętości. Miał taki program życia. Wiedział, że jest stworzony do wielkich rzeczy, jak kiedyś wyraził się św. Stanisław Kostka”.
– Jerzy Ciesielski, będąc na szlaku chrześcijan pierwszego Kościoła w Efezie, wziął klucze poznania Boga i jednocześnie pomagał tym, którzy wejść do Boga i do Niego dotrzeć pragnęli. (…) Posiadł klucze Królestwa i przekazywał je innym. A my dzisiaj także z jego postawy, z jego nauki tak obwicie czerpiemy – mówił abp Marek Jędraszewski nawiązując zarówno do rodziny i przyjaciół Jerzego Ciesielskiego, jak i laureatów nagrody jego imienia, a szczególnie wyróżnionego dziś Piotra Wołochowicza.
Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny jest corocznie (od 1997 r.) przyznawana przez Kapitułę ustanowioną przez Fundację „Źródło”. Po zakończeniu działalności Fundacji w 2021 roku inicjatywę tę przekazano Polskiemu Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, w imieniu którego obecnie działa Kapituła Nagrody. Jej laureatami zostali dotychczas m.in.: prof. Gabriel Turowski, bp Stanisław Stefanek, prof. Bogdan Chazan oraz abp Marek Jędraszewski.
Czcigodny Sługa Boży Jerzy Ciesielski (1929–1970) był inżynierem budownictwa, wykładowcą Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Chartumskiego. Był członkiem duszpasterstwa prowadzonego przez ks. Karola Wojtyłę przy bazylice św. Floriana w Krakowie – wspólnie wyjeżdżali m.in. na wyprawy kajakowe i górskie. Jan Paweł II, podczas spotkania z przedstawicielami świata nauki w kolegiacie św. Anny w Krakowie (8 czerwca 1997 r.), powiedział o nim: „Posługę uczonego – posługę myślenia – uczynił drogą do świętości”. 17 grudnia 2013 r. papież Franciszek uznał heroiczność cnót Jerzego Ciesielskiego. Do beatyfikacji konieczne jest zatwierdzenie cudu za jego wstawiennictwem.