Piwnice Zamku Królewskiego na Wawelu zostaną otwarte dla zwiedzających

2023-02-20 20:12
piwnice
Autor: Maciej Uszko

Po raz pierwszy w historii osoby odwiedzające Wawel będą mogły wejść i zwiedzić piwnice Zamku Królewskiego. W podziemiach skrzydła wschodniego powstaje nowa trasa turystyczna. Wystawa ma być opowieścią o budowaniu jednego z najważniejszych miejsc w Polsce. Dla zwiedzających udostępniona zostanie jeszcze w tym roku.

Budowę piwnic zakończono w 1524 roku. Przestrzeń ta stała się później jednym z magazynów, w którym od lat 80. XX wieku gromadzono kamienne detale architektoniczne, trwały tam także prace konserwatorskie i archeologiczne. W ubiegłym roku władze zamku postanowiły przeprowadzić remont konserwatorski piwnic. Wszystko po to by stworzyć trasę turystyczną opowiadającą o historii Zamku Królewskiego na Wawelu.

- Turyści wchodząc w podziemia będą mogli zobaczyć nie tylko fundamenty renesansowej rezydencji, ale również wszelkiego rodzaju oryginalne świadectwa historyczne, mówiące o przemianach tej budowli. Będą mogli poznać także historię zachowanych i eksponowanych cegiełek wawelskich - mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Na wystawie zwiedzający będą mogli zobaczyć również pewien ewenement. Będzie to najstarsza wawelska studnia.

- Kompleksowe badania tej studni miały miejsce w latach 80. XX wieku. Dzięki nim wiemy, że sięga 30 metrów i mniej więcej znamy jej wymiary. Możemy także przypuszczać, że pochodzi ona ze średniowiecza - mówi Martyna Bulińska, konserwator architektury zamku na Wawelu.

Nowa trasa turystyczna zostanie udostępniona zwiedzającym pod koniec tego roku. Koszt jej utworzenia to 12 milionów złotych. 4 miliony złotych pochodzić będą z promesy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Kraków. Resztę środków uzupełniają dotacje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.