Pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców. Wciąż można się o nią starać w Krakowie

2020-09-10 15:23
O nowych zasadach wydawania mikropożyczek poinformował Wiceprezydent Bogusław Kośmider (w środku)
Autor: Archiwum serwisu O nowych zasadach wydawania mikropożyczek poinformował Wiceprezydent Bogusław Kośmider (w środku)

Bezzwrotna pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców wciąż dostępna. Chodzi o dotację dla firm zatrudniających do 9 osób. W Krakowie skorzystało z niej ponad połowa uprawnionych.

Z dotacji wciąż nie skorzystało jeszcze ponad 40 tysięcy uprawnionych przedsiębiorców. Program działa od kwietnia, ale początkowo wiązał się z długimi kolejkami i miesiącami oczekiwania na wypłatę. Jak zapewniają władze miasta teraz jest inaczej, wszystko dzięki cyfryzacji całego procesu. - Obecnie to jest kwestia tygodni, teraz wnioski są realizowane de facto w ciągu kilku dni. Kiedy zaczynaliśmy tą pracę średni czas obsługi wniosków trwał od 40 minut do godziny, w tej chwili to już 10, 15, góra 20 minut- mówi wiceprezydent Krakowa- Bogusław Kośmider. Magistrat szacuje, że mikroprzedsiębiorców uprawnionych do dotacji jest ponad sto dziesięć tysięcy. Spośród tych, którzy skorzystali, około dziesięć tysięcy nie otrzymało wypłaty z powodu błędów we wnioskach. O jednorazową pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (np. podatków, składek, leasingu, kosztów wynajmu lokalu) mogą się ubiegać mikroprzedsiębiorcy – zarówno właściciele mikrofirm zatrudniających do dziewięciu osób, jak i osoby samozatrudnione. W dniu składania wniosku o pożyczkę mikroprzedsiębiorca powinien prowadzić działalność. Pożyczka przysługuje także mikroprzedsiębiorcy, który po 1 marca zawiesił działalność, po jakimś czasie ją odwiesił, a następnie złożył wniosek o pożyczkę. Wystarczy, że odwieszenie nastąpiło w dniu poprzedzającym dzień złożenia wniosku. Co ważne pożyczka będzie bezzwrotna, jeśli: mikroprzedsiębiorca będzie prowadzić działalność przez trzy miesiące od dnia otrzymania wsparcia. Umorzenie następuje automatycznie – bez konieczności składania wniosku. Grodzki Urząd Pracy w Krakowie sam sprawdzi, czy pożyczkobiorca spełnił warunek do umorzenia. Nie wyśle pisemnej decyzji o umorzeniu, ale będzie się kontaktował w przypadku sytuacji do wyjaśnienia. Jeśli przedsiębiorca zawiesi lub zlikwiduje działalność, będzie musiał spłacić pożyczkę wraz z odsetkami: 0,05 proc. – w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez urząd.

Posłuchaj materiału Kuby Paducha
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected