Wystartowały zapisy na sierpniowe Warsztaty Muzyki Niezwykłej

2022-06-07 10:32
warsztaty
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Już po raz siódmy Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje Warsztaty Muzyki Niezwykłej. Pasjonaci muzyki liturgicznej spotkają się w dniach 15-21 sierpnia w krakowskim klasztorze, aby wziąć udział w tygodniowym programie ćwiczeń, konferencji, koncertów i wspólnej modlitwy.

Tegoroczna edycja to bogaty wybór sekcji tematycznych i urozmaicony program na każdy z siedmiu dni warsztatowych, a także znakomici prowadzący i niepowtarzalny klimat zabytkowego klasztoru dominikanów w samym centrum Krakowa. Oprócz podstawowych sekcji śpiewaczych wraca w tym roku sekcja dla instrumentalistów oraz kurs improwizacji organowej. Konferencje dla uczestników wygłosi ks. Grzegorz Strzelczyk.

– W tym roku mija osiemset lat obecności dominikanów na ziemiach polskich – przypomina o. Wojciech Sznyk, koordynator projektu. – To właśnie wtedy, święty Jacek zainspirowany postawą świętego Dominika, przybył do Krakowa, aby płomiennie głosić ogień Bożej bliskości. Zaniósł go na polskie ziemie i do innych krajów, w których pracował i głosił Ewangelię.

Hasło tegorocznych warsztatów: „Powstaje z ognia”, zostało zaczerpnięte od św. Hildegardy z Bingen i opisu kamienia – hiacyntu. Imię św. Jacka oddaje się po łacinie jako Hyacinthus i w antyfonie ku jego czci „Ave florum flos” jest określany także „kamieniem drogocennym, z wszystkich kamieni najświetniejszym”.

– My, jako bracia dominikanie, ciesząc się z setek lat działalności w Polsce, też chcielibyśmy podzielić się tym płomieniem. Jednym ze sposobów głoszenia Ewangelii jest muzyka liturgiczna, śpiew i wspólna modlitwa. Dlatego już po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w Warsztatach Muzyki Niezwykłej. W tym roku będzie i śpiew jednogłosowy, i wielogłosowy. Nie zabraknie również przestrzeni dla instrumentalistów – dodaje o. Sznyk.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, na zaproszenie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego odpowiedziało wielu znamienitych muzyków, którzy poprowadzą warsztaty. Wśród nich między innymi: Urszula Rogala – kompozytorka, dyrygentka, wokalistka; Rafał Maciejewski – śpiewak, wykładowca w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Łodzi; Marcin Wasilewski-Kruk – dyrygent i wokalista; Paweł Bębenek – dyrygent, kompozytor i wokalista; Piotr Pałka – dyrygent, kompozytor i śpiewak; Hubert Kowalski – kompozytor, dyrygent, producent muzyczny, kontrabasista i wokalista; Magdalena Szymańska – pedagożka wokalna, rehabilitantka głosu; Łucja Nowak – dyrygentka; Katarzyna Młynarska – wokalistka, trenerka emisji głosu, dyrygentka, muzykolożka; Anita Pyrek-Nąckiewicz – solistka, chórzystka, dyrygentka, organistka; Susi Ferfoglia – włoska organistka, gregorianistka oraz wykładowczyni; Marcin Bornus-Szczyciński – badacz muzyki dawnej; Andrij Szkrabiuk – lwowski wykładowca i muzyk; Bartosz Izbicki – muzykolog i organista; Tomasz Głuchowski – organista oraz o. Dawid Kusz – dominikanin, dyrygent i kompozytor. W czasie warsztatów cykl konferencji zatytułowany „Współczesne uwarunkowania życia kościelnego” wygłosi ks. Grzegorz Strzelczyk.

W programie organizatorzy przewidzieli warsztaty wielogłosowe w trzech grupach zaawansowania oraz warsztaty tematyczne w sekcjach: podstawy dyrygowania, emisja głosu, śpiew gregoriański, śpiew bizantyjski, pieśni zespołu „Jerycho”. W tym roku fundacja poszerza także ofertę o sekcję dla instrumentalistów oraz kurs improwizacji organowej. W czasie całego tygodnia będzie można skorzystać także z konsultacji z emisji głosu oraz propedeutyki kompozycji.

W tym roku także w ramach warsztatów prowadzona będzie grupa anglojęzyczna z osobnym programem, stanowiącym mieszankę różnych sekcji tematycznych, a także własnymi konferencjami i niektórymi liturgiami.

– Spodziewamy się uczestników ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, ale także innych krajów europejskich. Do tej sekcji mogą się oczywiście zapisywać także uczestnicy z Polski, posługujący się językiem angielskim – zachęca o. Łukasz Miśko, odpowiedzialny za współpracę międzynarodową.

– Mimo wzbogaconej oferty i rosnących cen dookoła, postanowiliśmy utrzymać zeszłoroczną cenę za uczestnictwo w całych warsztatach i noclegi bez podwyżek – zaznacza Michał Wsiołkowski, odpowiedzialny w Fundacji za koordynację zapisów.

Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.warsztaty.mn.

Warsztaty Muzyki Niezwykłej to wiodący projekt Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, przeznaczony dla wokalistów zainteresowanych muzyką liturgiczną. Poprzez Warsztaty fundacja chce realnie zmieniać oblicze Kościoła w Polsce. Zdając sobie sprawę, jak ważnym elementem liturgii jest muzyka, troszczy się zarówno o jej tradycję, jak i o wyznaczanie nowych kierunków jej rozwoju.

Warsztaty mają służyć kształtowaniu nowych, dobrych wzorców w tej ważnej dziedzinie życia Kościoła. Ich ideą jest fachowe przygotowanie liderów – ludzi, którzy będą w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za muzykę liturgiczną wykonywaną w ich wspólnotach. Celem warsztatów jest także promowanie współczesnych kompozycji o najwyższej wartości muzycznej.