Abp Grzegorz Ryś w stulecie konsekracji katedry: pytania świątyni

2022-10-15 15:36
Abp Grzegorz Ryś w stulecie konsekracji katedry: pytania świątyni
Autor: Adam Kuźmicki Abp Grzegorz Ryś w stulecie konsekracji katedry: pytania świątyni

Obrzęd konsekracji kościoła stanowi analogię Chrztu świętego - mówił abp Grzegorz Ryś. Dlatego świątynia pyta wiernych o życie chrztem. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy świętej i wygłosił kazanie w przypadającą 15 października setną rocznicę konsekracji katedry w Łodzi.

To jest bardzo piękny obrzęd, myślę, że wielu z nas było dane go przeżywać. Wszystkie słowa, wszystkie znaki, jakie na ten obrzęd się składają, pokazują analogię konsekracji kościoła do Chrztu świętego. Konsekrowana świątynie jest wielkim znakiem zapytania do wszystkich, którzy do niej wchodzą: ty żyjesz własnym chrztem? Ktoś, kto jest obecny na konsekracji kościoła, musi sobie zadać pytanie o jakość chrztu w swoim życiu. Jeśli tego pytania sobie nie zadał, to zachowuje się jak ktoś, kto był na jakimś przedstawieniu w teatrze. Ale te znaki i słowa kompletnie go nie dotknęły, nie zadały mu pytań najistotniejszych. Ta katedra, konsekrowana sto lat temu, pyta nas dzisiaj: jesteście czyści od wody chrzcielnej? Znacie oczyszczającą siłę chrztu?

W nawiązaniu do wygłoszonego chwilę wcześniej kazania abp Grzegorz Ryś podczas liturgii poprowadził modlitwę wyznania wiary w formie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.