Abp Grzegorz Ryś: wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II i św. Faustyny

2023-03-20 10:56
Abp Grzegorz Ryś: wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II i św. Faustyny
Autor: Adam Kuźmicki Abp Grzegorz Ryś: wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II i św. Faustyny

O Bożym Miłosierdziu, polegającym na patrzeniu sercem, mówił abp Grzegorz Ryś w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego Marii Klareta w Łodzi. W niedzielę 19 marca do klaretyńskiej świątyni na Teofilowie metropolita łódzki wprowadził relikwie św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej.

W kazaniu podczas Mszy św. abp Grzegorz Ryś zwracał uwagę na konieczność naśladowania Boga w Jego "patrzeniu sercem". takie spojrzenie, podkreślał metropolita łódzki, pozwala dostrzec najsłabszych.

Jak zaczynasz patrzeć sercem, tak jak Bóg, to zaczynasz widzieć ludzi, których inni nie widzą. Bóg widzi najmniejszego. To jest jeden z wymiarów miłosierdzia. Właśnie że zwracasz uwagę na tego, kto może najmniej. Kot jest najsłabszy. Kto jest najmniejszy.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Przywołując przykład wywyższenia przez Boga św. siostry Faustyny, której relikwie wprowadzone zostały do kościoła, abp Ryś zachęcał wiernych do wywyższania najmniejszych członków parafialnej wspólnoty.

To jest to, że imię Faustyna jest znane na całym świecie. Po ludzku: kim ta siostra była? co takiego wielkiego zrobiła? jakie miała wykształcenie, jakie pochodzenie? jak pracowała w Łodzi? To jest ktoś, kto się nadaje na bohaterkę całego świata? Miłosierny Bóg widzi to, co nie jest. To, co jest małe. To, co jest ostatnie. To Bóg wyciąga, to podnosi, to promuje. Przynieśliście sobie relikwie św. Faustyny do kościoła. Będziecie tacy? Będziecie mieć taki wzrok? Będziecie widzieć tych, co mogą najmniej. Oni będą mieli do powiedzenia najwięcej w tej wspólnocie?

Abp Grzegorz Ryś podkreślał w kazaniu, że św. Jana Pawła II i św. Faustynę Kowalską łączy właśnie słowo "miłosierdzie".

"Misericordia" oznacza "serce dla biedaka" - tłumaczył metropolita. - Serce dla kogoś, kto jest poszkodowany, serce dla kogoś, kto jest słaby.

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej do kościoła na Teofilowie w Łodzi stanowiło jednocześnie zakończenie parafialnych rekolekcji wielkopostnych w parafii.