Akcje pomocy Ukrainie 17 marca 2022 r.

2022-03-17 9:11
Akcje pomocy Ukrainie: ikony dla pokoju
Autor: Łukasz Głowacki Akcje pomocy Ukrainie: ikony dla pokoju

Akcje pomocy Ukrainie 17 marca 2022 r.

Wsparcie ze Wschodu

"Jak możemy Wam pomóc?", "Wiemy czym jest wojna, cierpimy wraz z Wami!", "Czy mogę wpłacić jakieś pieniądze?" - to przykładowe wiadomości, jakie łódzkie Stowarzyszenie Dom Wschodni - Domus Orientalis otrzymuje od wolontariuszy, pracowników i przyjaciół z Libanu, Syrii i Afryki. Okazuje się, że ludzie, którzy sami są adresatami pomocy, także chcą pomagać innym w obliczu wojny na Ukrainie.

Ikony dla pokoju

Pisanie ikon jako formę modlitwy o pokój proponuje parafia Chrystusa Króla na Retkini w Łodzi. W parafii działa Szkoła Ikony, która właśnie zakończyła pierwszą edycję kursu. Jego uczestniczki rozpoczęły pisanie kolejnej ikony.

Wybraliśmy ikonę św. Michała Archanioła, który jest patronem Kijowa, patronem Ukrainy - wyjaśnia Lucyna Starus-Szymczak, ikonografka, która od niedawna prowadzi w parafii Szkołę Ikony. - Za jego wstawiennictwem chcemy się modlić o pokój. Do końca nie wiemy, jak Duch Święty pokieruje losami tej ikony. Na pewno chcemy, żeby w pierwszym okresie ta ikona była wystawiona w naszej parafii przy ołtarzu, żeby wierni mogli razem z nami dołączyć do tej modlitwy o pokój.

Uczestniczki akcji pisania ikon proszą pozostałych wiernych o wsparcie modlitewne.

Zbiórka wyposażenia

Zbiórkę humanitarną dla mieszkańców i wojska Ukrainy prowadzą pasjoniści z kościoła Matki Boskiej Bolesnej przy al. Pasjonistów na Teofilowie w Łodzi. Zbiórka obejmuje przede wszystkim artykuły militarne: kamizelki, rękawice, lornetki, buty czy latarki, a także środki medyczne. W kościele zbierana jest także żywność z długim terminem przydatności. Dary przynosić można do parafii na Teofilowie w każdą niedzielę od godz. 9.00 do 10.30, do kościoła oo. jezuitów przy Sienkiewicza 60 w Łodzi, także w niedzielę od godz. 12.00 do 13.30, albo do sklepu przy al. Wyszyńskiego 73h w dni powszednie od godz. 8.00 do 16.00.