Akcje pomocy Ukrainie 21 marca 2022 r.

2022-03-21 11:00
Akcje pomocy Ukrainie. Transporty do Kamieńca
Autor: Łukasz Głowacki Akcje pomocy Ukrainie. Transporty do Kamieńca

Akcje pomocy Ukrainie 21 marca 2022 r.

Mieszkanie parafialne

6 osób mogło zamieszkać w mieszkaniu zaadaptowanym w ciągu kilku dni w budynku parafialnym przy kościele św. Mateusza i św. Wawrzyńca przy Starym Rynku w Pabianicach. W parafii mieszka teraz dwoje malutkich dzieci (1,5 roku i 2 lata), 3 kobiety i mężczyzna. Przygotowanie lokalu dla uchodźców było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu parafian. Pomieszczenia trzeba było posprzątać i odświeżyć, uruchomić oświetlenie i podłączyć liczniki prądu, kupić i zainstalować bojler i grzejniki. Konieczne było także wyposażenie pomieszczeń w podstawowe meble, ale także lodówkę i pralkę.

Transporty do Kamieńca

Busy z transportami darów do Kamieńca Podolskiego wysyłane są z kilku parafii archidiecezji łódzkiej. W połowie marca transport wyruszył z kościoła św. Jana Pawła II przy ul. Łagiewnickiej w Zgierzu. Na granicy dary odebrał ks. Gabriel Sucharski z Caritas diecezji kamieniecko podolskiej. W transporcie pojechała cała żywność zebrana wcześniej przez parafię, dlatego kościół cały czas zbiera artykuły spożywcze i drobną chemię gospodarczą dla uchodźców przybywających do Polski. Dary dla Kamieńca Podolskiego zbierała i wysyłała także franciszkańska parafia św. Antoniego Padewskiego i św.Jana Chrzciciela w Łodzi-Łagiewnikach. Parafia nadal prosi o artykuły spożywcze, środki higieniczne i środki czystości, ale nie w torbach, a w opisanych kartonowych pudełkach.

Pomoc z Retkini

Transport darów dla dzieci na Ukrainie, przede wszystkich pieluch i kosmetyków, ale także mleka w proszku czy ubrań dla najmłodszych wyjechał z parafii Świętej Rodziny na Retkini w Łodzi. Zebrane dary trafiły do Lwowa, tam miały być rozdysponowane dalej, w miarę aktualnych potrzeb. Jednocześnie na miejscu parafianie angażowali się i angażują we wzajemną pomoc przy przygotowywaniu mieszkań dla uchodźców przybywających do Łodzi. Potrzebne było np. doposażenie mieszkania, w którym brakowało lodówki, albo wieszaków do przedpokoju czy łazienki.