Akcje pomocy Ukrainie 26 września 2022 r.

2022-09-26 6:59
Akcje pomocy Ukrainie 26 września 2022 r.
Autor: archiwum Akcje pomocy Ukrainie 26 września 2022 r.

Akcje pomocy Ukrainie 26 września 2022 r.

Pomoc do Żółkwi

Do Żółkwi koło Lwowa wysłane mają być artykuły gospodarstwa domowego zbierane w bełchatowskich parafiach. Pod koniec września, we współpracy ze starostwem powiatowym, wierni w kościołach zbierali koce, pościel, ręczniki i materace; artykuły kuchenne: garnki, czajniki, patelnie, blendery i sztućce, a także żelazka czy buty. Zebrane artykuły przeznaczone są dla 150 osób, które uciekły objętych wojną rejonów Ukrainy i zakwaterowane zostały w należących do zakonnic domkach letniskowych w Żółkwi.

Trwa zbiórka

Projekt sprzedaży miejskiej działki pod budowę osiedla "domków biskupich" w pierwszej połowie września został wycofany z obrad łódzkiej Rady Miejskiej. Poprosił o to abp Grzegorz Ryś. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami miasto miało sprzedać Kościołowi działkę w rejonie ulic Dennej i Pienistej na Retkini w Łodzi, na której Caritas Archidiecezji Łódzkiej miała wybudować osiedle domów dla gości z Ukrainy. Ze względu na protesty społeczne metropolita łódzki poprosił radnych o wstrzymanie procedowania projektu. Działka przy ul. Dennej to już druga potencjalna, zaproponowana przez władze Łodzi, lokalizacja osiedla. Wcześniej mowa była o działce na Radogoszczu, tam także na budowę domów nie zgodzili się mieszkańcy. Z propozycją budowy osiedla dla ludzi uciekających przed wojną z Ukrainy wystąpił abp Grzegorz Ryś. Zgodnie z założeniem w momencie, kiedy goście z Ukrainy będą mogli wrócić do ojczyzny, domy służyć miałyby osobom wychodzącym z kryzysu bezdomności, albo kobietom opuszczającym Dom Samotnej Matki. W sytuacji niezrozumienia, jak określił protesty mieszkańców abp Ryś, możliwe jest poszukiwanie innego rozwiązania wspólnie z władzami Łodzi, albo realizacja projektu wyłącznie przez Kościół łódzki.

Na pewno nie rezygnujemy z tak ważnego projektu, zbiórka na budowę domów dla gości z Ukrainy nadal trwa - podkreślał w rozmowie z PK Tomasz Kopytowski, rzecznik Caritas Archidiecezji Łódzkiej. - Pieniądze na ten cel zbieraliśmy np. podczas meczu żużlowego, wpływają darowizny od osób prywatnych czy instytucji. Teatr Wielki w Łodzi przekazał na ten cel 15 tys. zł, pieniądze z jednego z koncertów.

Zaproponowana przez abpa Grzegorza Rysia budowa osiedla dla przybyszów z Ukrainy i, w kolejnym etapie dla potrzebujących wsparcia łodzian, to nawiązanie do zrealizowanej w dwudziestoleciu międzywojennym inicjatywy pierwszego biskupa łódzkiego Wincentego Tymienieckiego. Wówczas na Karolewie powstało osiedle tzw. domków biskupich.