Biskupi różnych Kościołów obmyli sobie nogi. Obrzęd mandatum w ramach Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan

2022-01-29 22:10
Biskupi różnych Kościołów obmyli sobie nogi. Obrzęd mandatum w ramach Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan
Autor: Adam Kuźmicki Biskupi różnych Kościołów obmyli sobie nogi. Obrzęd mandatum w ramach Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan

Wzajemne umycie nóg biskupów katolickiego i ewangelicko-reformowanego, czyli obrzęd mandatum, było najważniejszym wydarzeniem tegorocznych Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan w Łodzi. W sobotę 29 stycznia wieczorem obrzędu dokonano podczas ekumenicznego nabożeństwa w łódzkiej katedrze.

Tegoroczne spotkania ekumeniczne w Łodzi i regionie odwoływały się do ewangelicznego zapisu św. Jana o umyciu nóg apostołom przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Sobotnie nabożeństwo stanowiło punkt kulminacyjny tych rozważań. Nogi wzajemnie umyli sobie abp Grzegorz Ryś i bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, reprezentujący także Kościoły Polskiej Rady Ekumenicznej.

ZOBACZ ZDJĘCIA

W kazaniu podczas ekumenicznego nabożeństwa abp Grzegorz Ryś podkreślił, że od kilku miesięcy duchowni łódzkich Kościołów przygotowywali się do Dni Modlitw zgodnie z innymi niż ogólnopolskie czytania. Słowo czytane w Łodzi kierowało ku obrzędowi mandatum

Musi być poważny powód, żeby brać inne Słowo. Ale postąpiliśmy tak dlatego, że od kilku miesięcy nas drążyło przekonanie, że właśnie to jest Słowo na dzisiaj, ten trzynasty rozdział Jana. Że to jest Słowo, które dzisiaj wieczór chcemy przeczytać. Problem polega na tym, że tego Słowa nie można jedynie przeczytać. Ta wiedza nie daje żadnego szczęścia. Tak się kończyła dzisiejsza perykopa ewangeliczna: "Wiedząc to, będziecie szczęśliwi, gdy będziecie tak postępować". Właściwie dlaczego mielibyśmy sobie wzajemnie umywać nogi? Jest tylko jeden powód: Jezus tak uczynił. Bez tego ducha mandatum nie mamy nic. Bez odwrócenia porządku nie mamy Kościoła; mamy świat w Kościele. I nie mamy jedności. Dlatego tak wiele zależy od przeżycia tego znaku.

Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan w Łodzi i regionie trwają od 16 stycznia. Ostatnim ekumenicznym nabożeństwem jest wspólna modlitwa w kościele Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu, w poniedziałek 31 stycznia, o godz. 18.00.