Caritas: podsumowanie dwóch lat pomocy dla Ukrainy

2024-02-23 12:37
Caritas: podsumowanie dwóch lat pomocy dla Ukrainy
Autor: Łukasz Głowacki Tomasz Kopytowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Wsparcie zawodowe, pomoc psychologiczna, codzienna pomoc materialna to niektóre z form pomocy udzielanej przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej uchodźcom przybywającym do Polski i do Łodzi z Ukrainy. W czwartek, 22 lutego, łódzka Caritas podsumowała niemal dwuletnią nieprzerwaną akcję pomocy.

Jednym z najbardziej wyrazistych przykładów zaangażowania łodzian w działanie pomocowe jest budowa zespołu domów dla uchodźców z Ukrainy - zauważa Tomasz Kopytowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Po wielu trudach i staraniach udało się postawić cztery domy, które stanowią taki zespół. To jest w Łodzi, przy ul. Rzgowskiej, przy parafii św. Wojciecha. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wielu, wielu osób; kardynała Grzegorza Rysia w Łodzi, papieża Franciszka, kardynała Blase'a Cupicha ze Stanów Zjednoczonych udało się zebrać pieniądze i ufundować domy, w których dzisiaj mieszka już 12 osób. Mogą odnaleźć swój kawałek ziemi tutaj, pomiędzy nami.

https://youtu.be/JittIQ44lSY?si=_AayIwsMkRjlWExE

Kolejną trwającą cały czas formą działania wolontariuszy łódzkiej Caritas i łodzian jest pomoc dla ludzi na Ukrainie, poszkodowanych przez wojnę.

Tylko w 2023 r. przekazaliśmy do Ukrainy 1250 paczek., To takie bardzo solidne, kilkunasto kilogramowe paczki żywności i artykułów higienicznych. Takie transporty dedykowane bardzo często do małych miejscowości w Ukrainie, gdzie nie dociera pomoc międzynarodowa były wysyłane razem ze Stowarzyszeniem Dom Wschodni - Domus Orientalis. kilka takich transportów w zeszłym roku się odbyło i ludzie dostali bardzo konkretne wsparcie.

Szczegółową informację o różnorodności i skali pomocy dla Ukrainy i dla Ukraińców, zarówno pozostających w swoim kraju, jak i przybywających do Łodzi, znaleźć można na stronie Radia Plus Łódź i na facebookowym profilu radia.