Grypa i COVID w pakiecie. Łódź szczepi podwójnie

2021-10-07 13:41
szczepienie
Autor: UML W Łodzi działa 20 punktów szczepień

Władze Łodzi zaproponowały mieszkańcom jednoczesne szczepienia przeciwko dwóm wirusom. Łodzianie przy okazji jednej wizyty w gabinecie mogą przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi oraz szczepionkę przeciwko grypie sezonowej.

Miasto ma uruchomionych 20 punktów szczepień. Z pomysłu władz miasta skorzystać można w każdym z nich:

- Nic nie stoi na przeszkodzie, by jednego dnia przyjąć szczepionkę na grypę oraz na COVID. Preparaty podamy po prostu - jeden w prawe, a drugi w lewe ramię - mówi Irena Wolańska-Rendzikowska, lekarz POZ. Jednak gdy pacjent ma odczyny poszczepienne, warto rozdzielić podanie tych dwóch szczepionek i drugą podać po dwóch tygodniach.

Jak twierdzą medycy, zainteresowanie trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19 jest spore.

- Osoby, które przyjęły pierwszą oraz drugą dawkę szczepionki minimum pół roku temu, a skończyły 50 rok życia lub są w grupie medyków mających bezpośredni kontakt z pacjentami, mogą przyjąć trzecią, przypominającą dawkę szczepionki. Mamy wolne miejsca na szczepienia – twierdzi Szymon Kostrzewski, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi.

Łodzianie są zaszczepieni przeciwko koronawirusowi na poziomie 59 procent, czyli o 7-8 procent więcej niż poziom zaszczepień w całej Polsce. Jednocześnie trwają szczepienia na grypę.

- Szczepionki na grypę docierają do nas z hurtowni w transzach, po 100-200 dawek, ale docierają. I rozchodzą się w ciągu kilku godzin – dodaje Marta Nowak, prezes Miejskiego Centrum Medycznego im. Rydygiera.

Miasto przeznaczyło na zakup szczepionek 350 tys. zł. Listę miejskich punktów szczepień znaleźć można na stronie internetowej łódzkiego magistratu.