Krzyż z drewna z łodzi migrantów dla łódzkiej katedry

2021-12-13 10:27
Krzyż z drewna z łodzi migrantów dla łódzkiej katedry
Autor: Adam Kuźmicki Krzyż z drewna z łodzi migrantów dla łódzkiej katedry

Krzyż wykonany z drewna z rozbitej łodzi migrantów dla łódzkiej katedry przekazał Carlo De Marco, doradca burmistrza Lampedusy. Krzyż jest podziękowaniem za uhonorowanie społeczności Lampedusy Nagrodą Orła Jana Karskiego.

Krzyż wykonany jest z dwóch rodzajów drewna pochodzących z rozbitej łodzi. Konstrukcja krzyża to drewno miękkie i lekkie, natomiast figura Chrystusa powstała z najtwardszego drewna kila, tłumaczył Carlo De Marco.

Oprócz jakiegokolwiek słowa naszą wdzięczność chcielibyśmy wyrazić ofiarowując krzyż dla tej wspólnoty, dla tej katedry. Ten krzyż został wykonany z części łodzi, którą przypłynęli imigranci do Lampedusy. Każda łódź jest zbudowana z dwóch rodzajów drewna. Jedno jest bardziej twarde, a drugie bardziej elastyczne, miękkie. Większość jest zbudowana z drewna elastycznego, miękkiego. Ale najważniejsza częścią łodzi jet kil, który musi być zbudowany z drewna twardego. W tym krzyżu figura Chrystusa jest właśnie wyrzeźbiona z drewna kilka. To dlatego, że tak jak w łodzi, kiedy pęka kil, to cała łódź topi się, rozpada się; tak samo jeżeli stracimy Chrystusa, to cała ludzkość zatonie.

Do łódzkiej katedry krzyż trafił w niedzielę 12 grudnia. Wtedy też przedstawiciel mieszkańców Lampedusy z rą abpa Wojciecha Polaka, prymasa Polski, odebrał Nagrodę Orła Jana Karskiego.