Medal Papieża Franciszka: gala wręczenia nagrody dla wolontariuszy

2022-10-12 14:47
Medal Papieża Franciszka: gala wręczenia nagrody dla wolontariuszy
Autor: Adam Kuźmicki Medal Papieża Franciszka: gala wręczenia nagrody dla wolontariuszy

Praca na rzecz schroniska dla bezdomnych, opieka nad grobami czy opłacanie nauki dzieciom w Aleppo to niektóre z zaprezentowanych działań uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z diecezji Łódzkiej. W środę, 12 października, w Monopolis zorganizowana została gala wręczenia nagrody dla młodych wolontariuszy - Medalu Papieża Franciszka.

Medale, brązowe dla wyróżnionych po raz pierwszy, i srebrne dla kontynuatorów, wręczał pomysłodawca nagrody, abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki odniósł się do kilku prezentacji, m. in. uczniów ze szkoły podstawowej nr 1 w Aleksandrowie Łódzkim, ze szkoły im. ks. Jana Twardowskiego w Janiszewicach czy wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łodzi.

Młodzi ludzie opowiadali m. in. o zbiórkach pozwalających finansować stypendia szkolne dla dzieci w Aleppo czy w Bejrucie, o sprzątaniu i utrzymywaniu grobów osób bezdomnych albo o współpracy z Siostrami Misjonarkami Miłości w schronisku dla bezdomnych.

Nagrodą Papieża Franciszka, czyli okolicznościowym medalem, wyróżnionych zostało ponad sto osób, uczniów szkół podstawowych i średnich. Podsumowując galę wręczenia medali abp Grzegorz Ryś poprosił młodzież o większe zaangażowanie w działalność ekumeniczną. Zapowiedział, że stara się o zorganizowanie w Łodzi Europejskiego Spotkania Młodych Taize. Wówczas potrzebni będą wolontariusze do pracy z młodzieżą z różnych krajów i z różnych Kościołów.