Ukryte życie parafii 17 sierpnia 2023

2023-08-17 6:32
Ukryte życie parafii 17 sierpnia 2023
Autor: Adam Kuźmicki Ukryte życie parafii 17 sierpnia 2023

Ukryte życie parafii 17 sierpnia 2023

Doradztwo zawodowe

Kursy zawodowe czy z przedsiębiorczości, albo poradnictwo prawne dla gości z Ukrainy prowadzi cały czas łódzkie Centrum Służby Rodzinie. Dyrektor CSR w Łodzi, ks. Arkadiusz Lechowski podkreśla, że jest to szczególnie ważne ze względu na integrację społeczną ludzi, którzy do Łodzi przybyli uciekając przed wojną. Działania tego typu prowadzone są jednocześnie w Łodzi i w Piotrkowie Trybunalskim.

W najbliższym czasie 140 osób ukończy bezpłatne warsztaty z przedsiębiorczości. To jest dla nas bardzo istotne, żeby te osoby mogły tutaj funkcjonować, zakładać również swoje działalności gospodarcze. Wiemy, że jest takich sytuacji coraz więcej. Też staramy się tym osobom w tym pomagać. Realizujemy darmowe poradnictwo w naszych dwóch punktach: tutaj w Łodzi przy Centrum Służby Rodzinie, jak również w Piotrkowie Trybunalskim. Doradztwo zawodowe, poradnictwo prawne, psychologiczne. Wspieramy w taki sposób, żeby to było jak najbardziej efektywne.

Trwają zapisy na pielgrzymkę bełchatowską

Trwają przygotowania do Bełchatowskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Zapisy do udziału w pielgrzymce trwają już od niedzieli 6 sierpnia, zakończą się 20 sierpnia. Z Bełchatowa na Jasną Górę idą dwie grupy pielgrzymów. Grupa Biała formuje się przy sercańskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie. Poza grupą sercańską, czyli Białą, jest jeszcze tzw. grupa ogólna, która idzie łącznie z pątnikami z Grocholic. Ci ostatni także drogę powrotną pokonują pieszo.

Tornister pełen uśmiechów

Zeszyty, ołówki, długopisy, linijki, cyrkle, kredki, kolorowy i biały papier, szkicowniki, markery, taśma klejąca, klej, piórniki, okładki na zeszyty - to przybory szkolne, jakie można przekazywać w ramach akcji "Tornister pełen uśmiechów". Caritas Archidiecezji Łódzkiej zbiera przybory szkolne za pośrednictwem parafii, do których trafiły już specjalne papierowe torby, właśnie na tego typu artykuły. Przybory szkolne do swoich kościołów przynosić można zwykle do 27 sierpnia, czyli ostatniej niedzieli miesiąca. Chodzi o to, żeby z zebranych artykułów można było przygotować wyprawki szkolne i przekazać je uczniom od razu na początku roku szkolnego. Księża z poszczególnych parafii mogą też zgłaszać do Caritas zapotrzebowanie na wyprawki szkolne dla dzieci z rodzin swoich parafian. Akcja Caritas "Tornister pełen uśmiechów" organizowana jest po raz 15. Przybory szkolne przeznaczone są dla uczniów od 6 do 18 lat.