Ukryte życie parafii 2 sierpnia 2023

2023-08-02 6:16
Ukryte życie parafii 2 sierpnia 2023
Autor: Kościół Akademicki Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim Ukryte życie parafii 2 sierpnia 2023

Ukryte życie parafii 2 sierpnia 2023

Jarmark dominikański

Uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Śnieżnej w niedzielę 6 sierpnia organizują dominikanie z kościoła Akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim. Już dzień wcześniej, w sobotę 5 sierpnia, o godz. 19.00 otwarty zostanie Jarmark Dominikański oraz wystawa poświęcona mniszkom dominikańskim w Piotrkowie i św. Annie. Także w sobotę zaplanowano koncert "Światowe hity operetki i musicalu". W niedzielę po Mszach św. o godz. 9.30 i 11.30 wysłuchać będzie można wykładu Piotra Stefaniaka "Wokół powstania klasztoru dominikanek w Piotrkowie". Niedzielna suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 20.00.

Zbiórka elektrośmieci

Do piątku 4 sierpnia trwa zbiórka elektrośmieci, prowadzona przez parafię Najświętszego Serca Jezusowego w Kurowicach. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny przynosić można do plebanii. Pieniądze uzyskane ze zbiórki przeznaczone będą na wsparcie działalności ks. Pawła Kruczka, posługującego na Białorusi.

Remont kaplicy i elewacji

Trwa remont kaplicy św. Mikołaja w kościele św. Benedykta i św. Anny w Srocku w dekanacie tuszyńskim. Z kaplicy wystawione zostały drzwi i okna, które poddawane są konserwacji. Prace możliwe są dzięki dotacjom z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednocześnie opracowany został projekt konserwacji elewacji kościoła od strony wschodniej, zachodniej i północnej. Projekt zatwierdzony został przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi. Opracowanie kosztowało 20 tys. zł. Na razie parafia ma pieniądze, z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, na remont wschodniej elewacji, od strony ul. Podolskiej.

Przygotowania do odpustu

Już od ostatniej niedzieli lipca trwają przygotowania do odpustu w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Barbary w Starych Skoszewach. Przygotowania obejmują m. in. nowennę i Msze św. sprawowane o godz. 19.30. Podczas samego odpustu, 15 sierpnia, Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczyć będzie bp Marek Marczak. Podczas liturgii poświęcony zostanie nowy kamienny ołtarz.