Ukryte życie parafii 28 lipca 2023 r.

2023-07-28 6:49
Ukryte życie parafii 28 lipca 2023 r.
Autor: parafia św. Józefa w Łodzi Ukryte życie parafii 28 lipca 2023 r.

Ukryte życie parafii 28 lipca 2023 r.

Ekumeniczne 600-lecie

Nabożeństwo ekumeniczne z okazji 600-lecia Łodzi odprawione zostanie w kościele św. Józefa przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Do udziału w nabożeństwie w specjalnym liście zaprasza kardynał-nominat Grzegorz Ryś. W skierowanym do łodzian piśmie metropolita łódzki zwraca uwagę, że wybór świątyni nie jest przypadkowy. Kościół św. Józefa jest pierwszą łódzką świątynią, pamiętającą budowę miasta w obecnym kształcie. Pierwotnie stał na Placu Kościelnym, gdzie dziś znajduje się kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nawiązując do wielokulturowości Łodzi kard. Ryś do udziału w nabożeństwie zaprasza wszystkich chrześcijan różnych wyznań, ale także wszystkich łodzian. Nabożeństwo przy ul. Ogrodowej odprawione zostanie w sobotę 29 lipca o godz. 17.00.

Zbiórka na pogorzelców

Po każdej Mszy św. odprawianej w niedzielę, 30 lipca, w kościele św. Mateusza i św. Wawrzyńca w Pabianicach zbierane będą pieniądze na pomoc pogorzelcom z ulicy Żytniej. W kamienicy na terenie parafii spaliło się mieszkanie, jednak wsparcia potrzebują nie tylko mieszkańcy tego konkretnego lokalu. Podczas pożaru i w czasie akcji gaśniczej zniszczone zostały także sąsiednie mieszkania, wszystkie wymagają remontu. Stąd decyzja o zbiórce w parafii i pomocy poszkodowanym.

Zbierali dla Ukrainy

Najpotrzebniejsze artykuły spożywcze, ale także środki chemiczne i opatrunkowe kupowane będą z pieniędzy zebranych w parafii Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie. Zbiórka porwadzona w poprzednią niedzielę przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich ma umożliwić zakupy i przygotowanie transportu, który na początku sierpnia pojechać ma do punktu pomocy charytatywnej i centrum dystrybucji w Medyce. Stamtąd artykuły z Bełchatowa wysyłane będą do potrzebujących na terenie Ukrainy.

Pamięć Powstania

Spektakl słowno-muzyczny poświęcony 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaprezentowany zostanie we wtorek 1 sierpnia w kościele Wszystkich Świętych w Giecznie w dekanacie ozorkowskim. Spektakl zobaczyć będzie można po Mszy św. o godz. 17.00.

Prace w Łaskowicach

Płytki na schodach do salki pod kościołem zostały już skute, a nowe granitowe schody są już niemal gotowe. Trwa ich obróbka. W kościele Zesłania Ducha Świętego w Łaskowicach, czyli na obrzeżach Łodzi, trwają letnie prace remontowe. Wymieniona została tablica - rozdzielnia prądu i działa już nowa ubikacja.

Malowanie od dołu

Od najniższych poziomów rozpoczęło się malowanie kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zduńskiej Woli-Karsznicach. W parafii zdecydowano na takie rozłożenie prac ze względu na długi czas oczekiwania na wypożyczenie rusztowania. Dzięki rusztowaniu będzie można kontynuować malowanie nieco wyżej, wokół wejścia do świątyni. Na farby i materiały malarskie wydano niemal 2 tys. zł. Pieniądze na malowanie zbierane są m. in. podczas comiesięcznej tacy gospodarczej.