Ukryte życie parafii 28 sierpnia 2023

2023-08-28 6:01
Ukryte życie parafii 28 sierpnia 2023
Autor: Adam Kuźmicki/archiwum Ukryte życie parafii 28 sierpnia 2023

Ukryte życie parafii 28 sierpnia 2023

Konserwacja w Łagiewnikach

Badanie konserwatorskie ścian i sklepienia kościoła św. Antoniego Padewskiego i św. Jana Chrzciciela w Łodzi-Łagiewnikach zaczęły sie w połowie wakacji. Prace poprzedzają malowanie wnętrza zabytkowego kościoła. Łącznie renowacja potrwać może nawet kilka miesięcy. Prace możliwe są dzięki dotacjom, ale także ofiarom. Ostatnio na rzecz ratowania łagiewnickiej świątyni przekazane zostały datki w wysokości 5 tys. zł, a nawet 30 tys. zł.

Przed konsystorzem: miłość bliźniego

O miłości bliźniego, wyrażanej przez kardynała nominata Grzegorza Rysia, mówił w rozmowie z Radiem Plus Łódź Tomasz Kopytowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Postawa metropolity łódzkiego, uważa Kopytowski, pokazuje Kościołowi łódzkiemu, w jakim kierunku należy patrzeć.

Ta postawa kardynała Grzegorza Rysia, ta postawa charytatywna, postawa miłości bliźniego ma swoje odzwierciedlenie w każdym działaniu, które podejmuje. Często takie rzeczy, które na pierwszy rzut oka niekoniecznie miałyby mieć coś wspólnego z działalnością charytatywną - ksiądz kardynał zawsze znajduje taki wątek, taką przestrzeń, żeby ten wątek charytatywny się znalazł. I to jest coś, co powinno być dla nas nie odkrywcze, ale pokazujące sposób, kierunek, w jakim powinniśmy patrzeć.

Kapliczka wotywna

Na parkingu przy kościele św. Floriana w Sulejowie wzniesiona została wotywna kapliczka, związana z ogólnopolską akcją budowy kapliczek Matki Bożej Niepokalanej. Przed rokiem parafię odwiedził samotny pielgrzym niosący krzyż. jak się okazało, peregrynował on po całym kraju, wytyczając granice planowanych kapliczek. Łącznie na mapie Polski utworzyć one mają krzyż wpisany w literę "M". Kapliczka w Sulejowie jest jedną ze skrajnych budowli tego obrazu. Poświęcenie kapliczki i zawierzenie sulejowskiej parafii Maryi Niepokalanej nastąpi wówczas, kiedy gotowe będą już wszystkie planowane kapliczki.