Wielki Post: skarbonki jałmużny wielkopostnej

2023-02-21 11:00
Wielki Post: skarbonki jałmużny wielkopostnej
Autor: Caritas Archidiecezji Łódzkiej Wielki Post: skarbonki jałmużny wielkopostnej

Nie tylko wielkopostne wyrzeczenia, ale samo złożenie skarbonki jałmużny wielkopostnej stanowi wyzwanie. Przygotowana przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej na tegoroczny Wielki Post tekturowa skarbonka ma nietypowy kształt, dlatego wymaga specjalnej filmowej instrukcji. Poza tym idea skarbonki pozostaje niezmienna: trzeba do niej wrzucać pieniądze zaoszczędzone dzięki wielkopostnym wyrzeczeniom.

Potem pieniądze te posłużą wsparciu osób starszych, albo konkretnych potrzeb wskazanych przez parafie - przypomina Tomasz Kopytowski, dyrektor Caritas w Łodzi.

Skarbonki za pośrednictwem parafii i Szkolnych Kół Caritas trafią bardzo lokalnie do wiernych i do uczniów, po to, żeby mogli zbierać swoje drobne datki. W ten sposób pozbierane pieniądze na koniec Wielkiego Postu, w Wielkim Tygodniu; bądź w niektórych parafiach, w niektórych szkołach na Niedzielę Miłosierdzia Bożego, czyli pierwszą niedzielę po Wielkanocy, trafią z powrotem do parafii, do szkół, żeby móc pomagać lokalnie tym, którzy potrzebują pomocy. Często parafie, często szkoły wyznaczają jakiś jeden wspólny cel, na który zbierane są takie datki.

Do parafii w diecezji łódzkiej i Szkolnych Kół Caritas trafiło 30 tys. skarbonek. Instrukcję ich złożenia znaleźć można w kanale YT Caritas Archidiecezji Łódzkiej.