120. rocznica urodzin najwybitniejszego lubelskiego poety – Józefa Czechowicza

2023-03-14 15:43
 Rękopis Poematu o mieście Lublinie Józefa Czechowicza
Autor: fot. Magdalena Krasuska Rękopis "Poematu o mieście Lublinie" Józefa Czechowicza

Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN zaprasza wszystkich do wyjątkowego czytania "Poematu o mieście Lublinie". Józef Czechowicz, był nie tylko poetą ale także dziennikarzem, tekst dzieła napisał z myślą o słuchowisku radiowym. W tym roku odbędzie się wyjątkowa edycja Czytania Czechowicza.

Józef Czechowicz zaliczany jest do najwybitniejszych poetów okresu dwudziestolecia międzywojennego. Urodził się 15 marca 1903 roku, w nieistniejącej już kamienicy przy ul. Kapucyńskiej 3 w centrum Lublina. Był nauczycielem, wydawcą, dziennikarzem i poetą. Jego „Poemat o mieście Lublinie” jest zapisem nocnego spaceru po ulicach miasta, powstał w 1934 roku jako słuchowisko radiowe. Poeta zginął podczas bombardowania Lublina 9 września 1939 roku – miał 36 lat.

Od 2001 roku, 15 marca w Bramie Grodzkiej mieszkańcy Lublina i zaproszeni goście spotykają się, aby wspólnie świętować urodziny Józefa Czechowicza, odczytując „Poemat o mieście Lublinie”. W tym roku będziemy obchodzić 120. urodziny poety. Będzie to również wyjątkowa edycja Czytania Czechowicza.

Z okazji 100. i 110. urodzin poety (2003 i 2013 rok) zostały wydane specjalne płyty, na których wybitni współcześni polscy poeci nagrali czytane przez siebie fragmenty „Poematu…”. Na tych unikatowych wydawnictwach usłyszeć można głosy m.in.: Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, ks. Jana Twardowskiego, Adama Zagajewskiego i wielu innych.

W tym roku Teatr NN zaprasza do wspólnego czytania nie tylko poetów. Trwa nabór do akcji „Nie tylko poeci czytają Poemat”. Aby wziąć w niej udział, wystarczy odczytany przez siebie wybrany fragment „Poematu…” przesłać na adres: weronika.rechul@tnn.lublin.pl w formie pliku dźwiękowego z dopiskiem (imię, nazwisko, zawód). Nagrania można wysyłać do 15 marca.

Wszystkie interpretacje zostaną opublikowane na stronie internetowej wraz z nagraniami z poprzednich lat. Szczegóły są na stronie Teatru NN w Lublinie.

źródło: Teatr NN