2 LBOT: Kolejne święta na granicy

W piątek 23 grudnia br. Dowódca WOT gen. broni.  Wiesław Kukuła uczestniczył w wigilijnym spotkaniu z żołnierzami pełniącymi służbę na granicy polsko-białoruskiej. To już kolejne święta, które żołnierze spędzą na służbie strzegąc granicy państwowej.

Uroczyste, wigilijne spotkanie odbyło się na terenie campu „Młot” we Włodawie. Zgromadzonych powitał Dowódca 2 Lubelskiej Brygady OT ppłk Sławomir MIAZGA, który podkreślił wdzięczność za możliwość świętowania w miejscu, gdzie na co dzień żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej służą ramię w ramię z funkcjonariuszami Straży Granicznej.

Podczas uroczystości dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła wręczył wyróżnienia w postaci medali dla żołnierzy, którzy wykazali się bardzo dobrymi wynikami w wykonywaniu zadań służbowych podczas pełnienia służby w obronie granicy państwowej. Wyróżnienia odebrało siedmiu żołnierzy z pięciu brygad: 2 Lubelskiej Brygady OT, 6 Mazowieckiej Brygady OT, 10 Świętokrzyskiej Brygady OT, 16 Dolnośląskiej Brygady OT oraz 19 Nadbużańskiej Brygady OT.

Moja obecność tutaj jest moim ogromnym przywilejem. Przybyłem do was z kilku powodów. Po pierwsze oddać honor i wyrazić uznanie dla waszej wspaniałej postawy, dla wyboru którego dokonaliście, stawiając dobro służby ponad dobro własne, doprowadzając do sytuacji, że święta spędzicie na służbie, pełniąc ją tutaj na granicy, zapewniając bezpieczeństwo naszym rodakom. Jest to bez wątpienia akt typowy dla odpowiedzialnych żołnierzy. Jestem tutaj po to by wykazać akt solidarności, ale również powiedzieć wojskowe „dziękuję” za tą postawę. Rozpiera nie duma z Waszej służby – mówił gen. broni Wiesław Kukuła.

Terytorialsi już od ponad piętnastu miesięcy wspierają Straż Graniczną w zapewnieniu bezpieczeństwa na terenach przygranicznych z Białorusią w ramach operacji „Silne Wsparcie”.

Wykonują zadania na lądzie, wodzie i w powietrzu. Każdej doby prowadzą działania patrolowe oraz wystawiają posterunki obserwacyjne. Po zmierzchu, na wybranych odcinkach granicy, pracują maszty oświetleniowe obsługiwane przez Terytorialsów. Ponadto żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT w terenie trudnodostępnym realizują patrole konne – wyjaśnia por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

Niezmiennie wykorzystywanym, ważnym i efektywnym narzędziem operacji „Silne Wsparcie” są bezzałogowe rozpoznawcze statki powietrzne - FlyEye, które od początku operacji w województwie lubelskim spędziły w powietrzu ponad 1540 godzin.

Źródło: 2 LBOT