2 LBOT: Pamięć o tych, którzy odeszli na wieczną wartę

2022-11-02 13:43

Dzień Wszystkich Świętych to dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej czas szczególnej pamięci o tych, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość. Opieka nad miejscami pamięci narodowej i grobami poległych żołnierzy na trwałe wpisana jest w działania Terytorialsów.

Jak co roku, w ramach akcji „Żołnierska Pamięć” terytorialsi z Lublina, Dęblina, Białej Podlaskiej, Kraśnika i Zamościa odwiedzają miejsca pamięci narodowej w swoich stałych rejonach odpowiedzialności, porządkują groby, zapalają znicze.

Wspominają także tych, którzy oddali swoje życie pełniąc służbę na misjach zagranicznych. W sposób szczególny opiekują się bezimiennymi mogiłami i miejscami spoczynku zapomnianych lokalnych bohaterów. Działania te są nie tylko patriotycznym obowiązkiem, ale również wyrazem troski żołnierzy WOT o to, by zachować w sercach Polaków pamięć o bohaterach i ich wielkich czynach. Szczególnie ważne dla Terytorialsów są miejsca pamięci związane z żołnierzami Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. To właśnie ich wartości i tradycje dziś z dumą dziedziczą żołnierze piątego rodzaju sił zbrojnych - WYJAŚNIA POR. Marta Gabor4ek, oficer prasowy 2 LBOT.

Dlatego w sposób szczególny w tym okresie żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT pamiętają o swoich wielkich patronach jak: mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, kpt. Zdzisław Broński ps. „Uskok”, mjr Marian Bernaciak ps. „Orlik”, mjr Stanisław Prus ps. „Adam”, por. Robert Domański ps. „Florian”.

Lubelszczyzna to miejsce wielkich bitew i bohaterów, którzy nie szczędzili swej krwi w walce o wolność. Żołnierze 2 LBOT doskonale pamiętają o tych historycznych wydarzeniach i lokalnych bohaterach. Cmentarze, pomniki, tablice pamiątkowe czy przydrożne mogiły cichych bohaterów – nigdzie w tych dniach nie zabraknie symbolicznych światełek pamięci od terytorialsów.