2 LBOT: Pętla taktyczna lubelskich terytorialsów. W sobotę uroczysta przysięga

2023-09-15 13:50

W czwartek, 14 września br. blisko 70 ochotników z województwa lubelskiego zdało egzamin kończący 16-dniowe szkolenie podstawowe, tzw. „pętlę taktyczną”. W sobotę, w Łęcznej nowi terytorialsi złożą uroczystą przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dobiega końca 16-dniowe szkolenie podstawowe kandydatów do terytorialnej służby wojskowej, w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Podsumowaniem „szesnastki” była „pętla taktyczna”, czyli sprawdzian nabytej podczas szkolenia wiedzy i umiejętności.

Pierwszy żołnierski egzamin obejmował, m.in. takie zadania jak: strzelanie i obsługa karabinka MSBS Grot, ładowanie magazynka na czas, poruszanie się w terenie z użyciem przyrządów nawigacyjnych, praca z mapą, dostarczanie amunicji na czas, maskowanie, rzut granatem, czy udzielanie pierwszej pomocy medycznej na polu walki. Sprawdzian prowadzony był w formie wielogodzinnego marszu, podczas którego ochotnicy dostawali kolejne zadania do wykonania i musieli wykazać się zarówno wiedzą indywidualną, jak i umiejętnością pracy w zespole – mówi kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

Zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się w Łęcznej na Rynku II, w najbliższą sobotę, 16 września br. o godzinie 12.00. Tuż po oficjalnej ceremonii odbędzie się piknik wojskowy, podczas którego będzie można obejrzeć sprzęt i wyposażenie żołnierzy WOT, a także wojsk operacyjnych.

Ochotnicy, którzy już w najbliższą sobotę zasilą szeregi 2 LBOT, to głównie osoby młode - średnia wieku wynosi 30 lat. Aż 36% stanowią kobiety. Większość kandydatów łączy służbę z nauką lub pracą zawodową. Wśród nich są studenci, a także przedstawiciele różnych zawodów, m.in. nauczyciele, pracownicy administracji publicznej, kierowcy, mechanicy, informatycy i sprzedawcy. Po przysiędze nowi żołnierze rozpoczną służbę w jednym z pięciu batalionów 2 LBOT – w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu – dodaje kpt. M. Gaborek.

Kolejne szkolenie podstawowe w 2 Lubelskiej Brygadzie OT rozpocznie się 17 listopada br. Osoby zainteresowane wstąpieniem w szeregi terytorialsów mogą składać wnioski w Wojskowych Centrach Rekrutacji lub u rekruterów - kontakty dostępne są na stronie: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Więcej informacji na temat rekrutacji można uzyskać na stronie internetowej www.terytorialsi.wp.mil.pl lub dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800-696-077.