2 LBOT: Szkolenie poligonowe dęblińskich terytorialsów

2023-03-29 13:20
2 LBOT: Szkolenie poligonowe dęblińskich terytorialsów
Autor: 2LBOT/WOT 2 LBOT: Szkolenie poligonowe dęblińskich terytorialsów

Terytorialsi z dęblińskiego batalionu lekkiej piechoty 2 LBOT zakończyli właśnie dwutygodniowe szkolenie poligonowe. Oprócz zajęć strzeleckich na poligonie i obiektach garnizonowych ćwiczyli, m.in. rozpoznanie i ochronę infrastruktury krytycznej w swoim stałym rejonie odpowiedzialności.

W dniach 11-24 marca br. żołnierze z 22 dęblińskiego batalionu lekkiej piechoty przeszli szkolenie zintegrowane. Zajęcia były realizowane w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie na Podkarpaciu, na obiektach garnizonowych i szkoleniowych w Dęblinie i Janowcu oraz w stałym rejonie odpowiedzialności.

Na poligonie Nowa Dęba żołnierze doskonalili swoje umiejętności strzeleckie, pracując na broni etatowej, zgodnie z funkcją pełnioną w pododdziale. Przeszli zajęcia ze strzelań indywidualnych, strzelań zgrywających w składzie pododdziału, a także strzelań nocnych. Tematyka ćwiczeń obejmowała taktykę, marsze kondycyjne oraz bytowanie w terenie leśnym. Praktyczne umiejętności ćwiczyli również saperzy oraz ratownicy pola walki.

Głównym tematem ćwiczeń realizowanych w stałym rejonie odpowiedzialności był, m.in. rekonesans terenu, rozpoznanie oraz planowanie ochrony i zabezpieczenia infrastruktury krytycznej. Ćwiczono również zagadnienia związane z czarną taktyką, czyli umiejętnością działania w terenie zurbanizowanym, m.in. z wykorzystaniem sprzętu optoelektronicznego – wyjaśnia por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

Znajomość swojego stałego rejonu odpowiedzialności oraz obiektów istotnych dla bezpieczeństwa społeczeństwa i regionu, jest dla terytorialsów kluczowa w przypadku działań kryzysowych, jak i militarnych. Bardzo dobra znajomość terenu, z którego pochodzą terytorialsi, a który mają wspierać, ochraniać i bronić w czasie „w” jest siłą i atutem żołnierzy WOT.

Ćwiczenia zintegrowane na poligonach i szkolenia w stałym rejonie odpowiedzialności to kluczowe etapy nauki wojskowego rzemiosła dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzięki takim zgrupowaniom żołnierze sprawdzają i nieustannie podnoszą swoje umiejętności praktyczne, wymagane na zajmowanym stanowisku służbowym w sekcji lekkiej piechoty. Zajęcia na poligonie umożliwiają przeprowadzenie ćwiczeń w warunkach, które na co dzień są niedostępne w garnizonach. Użycie środków pozoracji pola walki, zajęcia saperskie, czy strzelania na dalekie dystanse, pozwalają urealnić te szkolenia i wpływają pozytywnie na zgranie pododdziałów – dodaje por. M. Gaborek.

Kolejny poligon w Lubelskiej Brygadzie OT rozpocznie się już 15 kwietnia br. Tym razem swoje umiejętności bojowe będą doskonalić żołnierze z 25 zamojskiego batalionu lekkiej piechoty. W tym roku dowództwo brygady zaplanowało jeszcze 5 terminów szkoleń zintegrowanych na poligonach i w stałych rejonach odpowiedzialności poszczególnych batalionów.

Źródło: WOT