45. LPP: Odciski i pęcherze to nie jedyne dolegliwości, które dokuczają lubelskim pątnikom

2023-08-08 6:49
45. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Autor: Małgorzata Oroń 45. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Otarcia, odciski czy pęcherze - to codzienność na szlaku pielgrzymkowym. Z każdym dniem wzrasta ilość przebytych kilometrów, które pielgrzymi pokonują mimo zmiennej pogody. Wzrasta tym samym ilość dolegliwości, które pojawiają się u pielgrzymów zgłaszających rożne bóle.

Pielgrzymi z Archidiecezji lubelskiej na swojej trasie w kierunki Jasnej Góry zmagali się z upałem, burzą, intensywnymi opadami deszczu, które trwały kilka godzin, a także porywistym wiatrem. Z upałem radzą sobie dzięki czapkom na głowie, okularom oraz pijąc dużo wody. Aby uniknąć odcisków na ten ponad 320. kilometrowy szlak każdy pielgrzym wziął dobre i rozchodzone, a zarazem już sprawdzone buty. Mimo wszystkich staraniom lubelskim pielgrzymom nie udaje się uniknąć różnych dolegliwości. W bagażu pielgrzyma znajdują się także zapasowe buty, płaszcze przeciwdeszczowe i skarpety, koszulki czy spodenki.

Kondycja pielgrzymów jest proporcjonalna do ilości przebytych kilometrów, tzn. czym więcej kilometrów w nogach tym więcej dolegliwości. Większość dotyczy problemów ze skórą, z pęcherzami i odciskami. Teraz dołączają wszelkie problemy związane z układem ruchu. Pielgrzymi zgłaszają się z takimi dolegliwościami, jak ból mięśni, naderwane ścięgna czy ból w stawach. Zdarzają się także poważniejsze przypadki i sytuacje, w których mamy bóle w klatce piersiowej, atak astmy czy powikłania po zapaleniu płuc i problemy alergików- mówi Ryszard Iwanicki, lekarz na 45. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Sposobów na zapobieganie oparzeniom słonecznym czy nadwyrężeniu mięśni jest wiele, ale nie każdy pomysł może być skuteczny.

Aby uniknąć odcisków najlepiej byłoby, gdyby na każdym postoju pielgrzym zdejmował but z nogi i ochładzał go woda. Chodzi o to, aby odparować ciepło, a zarazem wypłukać sól, która pojawia się w buta wyniku pocenia się naszego ciała. Taka sól jest pęcherzogenna. Dobrym i skutecznym jest także zmienianie skarpetek na każdym postoju – dodaje R. Iwanicki.

45. Lubelska Piesza Pielgrzymka przebiega pod hasłem „Drogowskazy Nowego Człowieka”. Pielgrzymi na Jasną Górę dotrą 14 sierpnia.