Anna Seniuk i Robert Grudzień wystąpią w Sankturaium Świętej Rodziny w Lublinie

Aktorka i muzyk wystąpią podczas Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby. Wydarzenie nawiązuje do trwającego roku Mikołaja Kopernika. W spektaklu pod tytułem "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" poznamy bliżej postać genialnego astronoma, człowieka obdarzonego wieloma talentami.
Trwa 27. Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby. W tym roku pojawią się dwa tematy podczas festiwalu. Rok 2023 - rokiem Mikołaja Kopernika oraz 36. rocznica pobytu Jana Pawła II w Lublinie, a mottem przewodnim wydarzenia będą słowa Wielkiego Papieża Polaka Naród istnieje „z kultury i dla kultury”.
W Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie 12 lipca odbędzie się koncert artystyczno – edukacyjny Anny Seniuk i Roberta Grudnia w roku genialnego astronoma.
Jest rozpoznawany na całym świecie, chociaż żył ponad 500 lat temu. Znany jest jako genialny astronom, ale był człowiekiem Renesansu, obdarzonym wieloma talentami. Mikołaj Kopernik – twórca heliocentrycznego modelu układu słonecznego, był też lekarzem czy ekonomistą i dyplomatą. O fasadowej i mniej znanych twarzach Mikołaja Kopernika opowiada najnowszy projekt Roberta Grudnia „Astronom Mikołaj Kopernik”. Koncert biograficzny, którego bohaterem jest genialny astronom zaprezentowany będzie w ramach XXVII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin - Czuby 2023 w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie w dniu 12 lipca 2023 r., o godz.19.00. Motywem przewodnim jest obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, jaki powstał z okazji 400. śmierci uczonego czyli w 1873 roku. Scenariusz napisała Anna Drela.
- Projekt artystyczno – edukacyjny ukazuje Mikołaja Kopernika jako wybitnego uczonego, który łączył głęboką wiarę i religijność z racjonalnym poznawaniem świata. W tym także tkwi jego wielkość. Jednak miał także inne talenty i pasje, które potrafił wykorzystać dla dobra publicznego – wyjaśnia Robert Grudzień, twórca projektu. – Mikołaj Kopernik interesował się też upływem czasu, tworzył zegary. I … był mistrzem wykorzystania danego mu czasu na ziemi, skoro mimo tak wielu obowiązków, bo jako kanonik warmiński sprawował w życiu wiele wymagających urzędów, znajdował możliwość dla zgłębiania nauk.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin. Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego.
Koncerty w ramach festiwalu Lublin-Czuby odbywają się w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie w każdą środę lipca i sierpnia 2023 r.
Program festiwalu jest na stronie: rodzina.lublin.pl