Ars Chori 2022 – koncerty w Archikatedrze Lubelskiej

2022-01-28 12:42
Ars Chori 2022
Autor: Archidiecezja Lubelska Ars Chori 2022 – koncerty kolęd

W Lublinie trwają kolędowe spotkania w ramach "Ars Chori 2022". Występy chórów odbywają się w katedrze lubelskiej. Koncerty mają już prawie czterdziestoletnią tradycję. Wydarzenie organizuje Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Lublinie. Najbliższe i zarazem ostatnie spotkanie zaplanowano na 30 stycznia.

Mieszkańcy Lublina i goście mają okazję wysłuchać cyklu koncertów kolęd i pastorałek, zorganizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr, Zarząd Oddziału w Lublinie. W kolejne niedziele stycznia, już od 1983 roku, w archikatedrze lubelskiej organizowane są koncerty w ramach cyklu „Ars Chori”. Tegoroczne koncerty potrwają do 30 stycznia. Przed nami dwa ostatnie z tegorocznych spotkań. Zaśpiewa lubelska sopranistka, zespół wokalny i chór dziecięcy.

Program koncertów w niedzielę - 30 stycznia w Archikatedrze Lubelskiej:

Godz. 17.00 Msza Święta – godz. 18.00 KONCERT:

STELLA MARIS -  Zespół wokalny Parafii bł. Biskupa Gorala.

Chór dziecięcy PEREŁKI Szkoły Podstawowej nr 21 w Lublinie-  Barbara Cedrowska – dyrygent. 

Godz. 19.00 Msza święta – godz. 20.00 KONCERT:

AGNIESZKA TYRAWSKA-KOPEĆ – sopran/flet, STANISŁAW MARYJEWSKI – organy

Kierownictwo organizacyjne i artystyczne: Monika Mielko-Remiszewska, Stanisław Maryjewski.

Chór żeński STELLA MARIS parafii pw. Bł. Bpa Władysława Gorala powstał w październiku 2014 roku. Celem zespołu jest przede wszystkim udział w liturgii mszy św. i podkreślanie śpiewem jej uroczystego charakteru. Chór oprawia liturgie w parafii, a także koncertuje, m.in. organizując koncerty cecyliańskie lub z innych okazji. W ostatnim czasie śpiewał na Jasnej Górze podczas pielgrzymki parafialnej. Współpracuje też ze środowiskiem lokalnym – m.in. szkołą podstawową nr 21, położonym na terenie parafii Domem Pomocy Społecznej, brał udział w festynie dzielnicy Wieniawa. Chór bierze też udział w festiwalach i konkursach – m.in. w kolejnych edycjach Festiwalu Chórów Parafialnych w Lublinie. Zespół wykonuje repertuar religijny od średniowiecznego chorału gregoriańskiego po współczesne pieśni i utwory religijne. Szczególnie akcentuje w repertuarze rys maryjny, nawiązując do obranej nazwy – tytułu Maryi, Gwiazdy Morza. W repertuarze chóru są również utwory patriotyczne i ludowe.

Chór Dziecięcy PEREŁKI powstał we wrześniu 2006 r. w Szkole Podstawowej 21, w ramach Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych "Śpiewająca Polska".

Nazwa chóru - PEREŁKI - nawiązuje do postaci patronki szkoły, św. Królowej Jadwigi. Chórzyści chcą być chlubą swojej patronki, będąc jak perły - ulubione klejnoty młodej świętej. W chórze śpiewają dzieci w wieku 6-10 lat, czyli obecnie z klas 0-III szkoły. Chór wykonuje różnorodny repertuar: piosenki dziecięce a cappella i z akompaniamentem, hymn o patronce szkoły, piosenki i pieśni patriotyczne, repertuar religijny (chorał gregoriański, pieśni i piosenki liturgiczne, utwory o tematyce religijnej), piosenki o tematyce morskiej i żeglarskiej, utwory chóralne  m.in. kanony, jedno i 2-3 głosowe, utwory z dawnych epok (średniowiecze, renesans, m.in. Michael Praetorius, Mikołaj Gomółka, Wacław z Szamotuł), utwory współczesne (m.in. Witold Lutosławski, Elżbieta Rakowska, Mirosław Gałęski, Jan Krutul), kolędy. Założycielką i dyrygentem chóru jest mgr Barbara Cedrowska, absolwentka Instytutu Muzykologii i pedagogiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Agnieszka Tyrawska-Kopeć. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie fletu Zbigniewa Szeli. W 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie Filię w Białymstoku. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich zarówno fletowych  jak i wokalnych. Była dwukrotną laureatką etapu regionalnego, konkursu na najlepszego studenta Primus Inter Pares, uzyskała pierwszą nagrodę w konkursie Primus Expert - najlepszy w regionie w dziedzinie "Artysta", otrzymała Stypendium Ministra Kultury za wyróżniające wyniki w nauce, zajęła II miejsce w IV Konkursie Młodych Chórmistrzów. W 2006 roku była laureatką ogólnopolskiego finału konkursu na najlepszego studenta RP Primus Inter Pares - otrzymała I nagrodę w kategorii "Artysta", a w 2011 otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Lublin. Przez wiele lat współpracowała (również jako solistka) z Białostockim Chórem Kameralnym Cantica Cantamus, Orkiestrą Kameralną Academia Sinfonica, Polskim Chórem Pokoju, Orkiestrą Polskiego Chóru Pokoju, Chórem i Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. Obecnie jest flecistką w Orkiestrze Teatru Muzycznego w Lublinie, kierownikiem i dyrygentem Chóru Teatru Muzycznego w Lublinie, nagrywa płyty i koncertuje w Duecie Fletowo - Harfowym Duo Sérénité oraz w duecie ze znakomitym organistą Michałem Sławeckim, jest korepetytorem i specjalistą od emisji głosu w Chórze Akademickim Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i nauczycielem klasy fletu w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Lublinie.