Bałagan w bibliotece czyli jak promować czytelnictwo?

2024-04-23 16:16
Plakat promujący Światowy Dzień Książki w Filii Bibliotecznej w Wilczopolu Kolonii
Autor: Biblioteka - Centrum Kultury Gmina Głusk Plakat promujący Światowy Dzień Książki w Filii Bibliotecznej w Wilczopolu Kolonii

Z okazji przypadającego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zaglądamy do wiejskiej biblioteki i sprawdzamy co się czyta z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Czytelników i wypożyczających przybywa powoli ale systematycznie. Najczęściej po literaturę sięgają dzieci i seniorzy. W sięganiu po klasykę pomagają ekranizacje serialowe i filmowe a w promocji czytania u dzieci i młodzieży pomaga zorganizowanie... bałaganu w bibliotece lub escape roomu między regałami pełnymi książek. - W naszej bibliotece mamy pozytywny odzew wśród lokalnego społeczeństwa. Z roku na rok obserwujemy niewielki ale stały przyrost nowych czytelników oraz wypożyczeń. W naszej gminie się czyta. Czytają młodzi i starsi, chociaż młodzież jest tą najtrudniejszą grupą. Najsolidniejszymi czytelnikami są natomiast przedszkolaki - mówi Magdalena Kiernicka-Szawara​ z biblioteki przy Gminnym Ośrodku Kultury w podlubelskim Dominowie.

- Jeśli chodzi o literaturę najbardziej poczytną, u nas jest to literatura dla najmłodszych. To nie są kryminały ze szczytów bestsellerów. Przy naszym zestawieniu najpoczytniejszych książek, trzeba długo przewijać listę, żeby trafić na pozycję dla dorosłych. Często sięgamy po polskich klasyków. Jest dużo autorów jak Żeromski, Reymont, Prus, Dąbrowska, do których lubimy wracać. Swój wpływ mają na to różnego rodzaju ekranizacje, mieliśmy wiele zapytań o "Znachora" czy "Dewajtis". Nasi czytelnicy częściej czytają w długie jesienne i zimowe wieczory. W związku z tym, że nasza gmina jest gminą wiejską, latem czy wiosną jest dużo prac w ogrodzie czy na polu. W związku z tym nasi czytelnicy przychodzą na przykład w kwietniu i mówią, że teraz zrobią sobie trochę przerwy i wrócą do nas jesienią - dodaje bibliotekarka.

Jak promować czytelnictwo wśród dzieci, to tylko poprzez "bałagan w bibliotece". - Raz w miesiącu zapraszamy dzieci właśnie na "bałagan w bibliotece". Wybieramy wtedy jakiś temat książkowy, wybieramy literaturę, rozmawiamy na dany temat a potem w oparciu o to wszystko wykonujemy jakąś pracę plastyczną - wyjaśnia mówi Magdalena Kiernicka-Szawara.

Światowy Dzień Książki został ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku. Ma jednak dużo dłuższą, bo prawie stuletnią tradycję, od 1930 roku jest obchodzony w Hiszpanii. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu". Data 23 kwietnia nie jest przypadkowa. Tego dnia zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir.