Bł. P.J. Frassati zostanie świętym! [AUDIO]

2024-04-30 15:51
Grób bł. P. J. Frassatiego w Turynie
Autor: Krzysztof Podstawka Grób bł. P. J. Frassatiego w Turynie

Patron młodzieży i studentów, bł. Piotr Jerzy Frassati zostanie ogłoszonym świętym prawdopodobnie podczas Jubileuszu 2025 roku. Informację o decyzji Stolicy Apostolskiej przekazał 26 kwietnia, w trakcie XVIII Zgromadzenia Krajowego Włoskiej Akcji Katolickiej w Sacrofano, prefekt Dykasterii ds. Kanonizacyjnych, kardynał Marcello Semeraro.

- Chciałbym powiedzieć, że kanonizacja bł. Piergiorgia Frassatiego jest już widoczna na horyzoncie i jest możliwa w najbliższym roku jubileuszowym – powiedział kardynał, którego przemówienie zostało przerwane długimi oklaskami tysiąca obecnych członków Akcji Katolickiej.

W Polsce pod wezwanie bł. Piotra Jerzego Frassatiego erygowane są jedynie dwie parafie: Parafia Wojskowa bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublińcu oraz parafia pw. bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublinie. To właśnie lubelska parafia jako pierwsza w kraju opublikowała informację o zapowiedzi kanonizacji swojego patrona.

Informacja o kanonizacji bł. P. J. Frassatiego na stronie lubelskiej parafii
Autor: Parafia pw. Bł. P.J. Frassatiego/FB Informacja o kanonizacji bł. P. J. Frassatiego na stronie lubelskiej parafii

- Informację o zgodzie na kanonizację naszego patrony otrzymałem od p. Wandy Gawrońskiej – siostrzenicy bł. Frassatiego. Zadzwoniła do mnie w środku nocy z piątku na sobotę i przekazała radosną informację. Powtarzając kilkukrotnie: „Będzie świętym! Będzie świętym!”, W sobotę wczesnym rankiem potwierdzenie tej informacji ukazało się we włoskim dzienniku Avvenire wydawanym przez Kościół katolicki - mówi ks. dr Krzysztof Podstawka, proboszcz lubelskiej parafii.

Kanonizacja błogosławionego to wysłuchane modlitwy wiernych

Kanonizacja, w przeciwieństwie do beatyfikacji, jest ostatecznym aktem papieskim, przez który Sługa/Służebnica Boży/a, zaliczony/a uprzednio w poczet błogosławionych, zostaje wpisany do katalogu świętych, któremu papież poleca oddawać kult publiczny kościelny należny osobom świętym. Procedura kanonizacyjna została skodyfikowana i uregulowana dopiero w XVII wieku przez papieża Urbana VIII w 1625 roku, ale faktycznie osiągnęła ostateczny kształt w czasach papieża Benedykta XIV (1740-1758). Zaś św. Jan Paweł II wprowadził nowe ustawodawstwo spraw kanonizacyjnych ogłaszając je w Konstytucji Apostolskiej z 25 stycznia 1983 roku „Divinus perfectionis Magister”.

Ogłoszenie świętym naszego patrona to ogromna radość, ale także odpowiedzialność dla wspólnoty parafialnej. Zmieni się na pewno nazwa naszej parafii, a zarazem spełnią się nasze modlitwy w intencji kanonizacji. Niemniej jest zbyt wcześnie, aby precyzować jakich działań się podejmiemy w związku z tą wiadomością. Na pewno będziemy starali się zorganizować pielgrzymkę parafialną na mszę kanonizacyjną, gdy data zostanie podana do publicznej wiadomości – wyjaśnia ks. Podstawka.

Piotr Jerzy przyszedł urodził się 6 kwietnia 1901 roku w Turynie. Wychowywał się w zamożnym domu razem z młodszą o półtora roku siostrą Lucianą (która jeszcze za życia brata wyszła za mąż za polskiego dyplomatę, Jana Gawrońskiego). Jego ojciec, Alfredo Frassati, był założycielem i właścicielem dziennika La Stampa, senatorem, przez pewien czas także ambasadorem Włoch w Niemczech. Matka, Adelaide Ametis Frassati, była malarką. Już jako uczeń Piotr Jerzy należał do wielu szkolnych stowarzyszeń religijnych, m.in. do Sodalicji Mariańskiej, do Koła Różańcowego, Apostolstwa Modlitwy, Stowarzyszenia Najświętszego Sakramentu. Codziennie uczestniczył we Mszy świętej i przyjmował Komunię świętą. W kolejnych latach jego zaangażowanie społeczne i polityczne opierało się na zasadach wiary; był zdecydowanym przeciwnikiem rodzącego się wówczas faszyzmu. W tajemnicy przed najbliższymi opiekował się i spieszył z pomocą, tak duchową, jak i materialną, ubogim swojego miasta. Umarł nagle, w wieku 24 lat, 4 lipca 1925 roku, krótko przed ukończeniem studiów, na skutek infekcji chorobą Heinego-Medina, którą zaraził się od podopiecznych. Pogrzeb Frassatiego ujawnił jego popularność w Turynie, zwłaszcza wśród ubogich. Opinia społeczna szybko uznała go - mimo młodego wieku - za świętego. Pod jego patronatem powstało wiele stowarzyszeń religijnych. Św. Jan Paweł II podczas Mszy świętej beatyfikacyjnej odprawionej na placu św. Piotra 20 maja 1990 r. wyniósł go na ołtarze, stawiając za wzór współczesnej młodzieży świata, a zarazem nazywając go „Człowiekiem Ośmiu Błogosławieństw”.

Jan Paweł II powierzył młodzież pod opiekę bł. Frassatiemu. W Rzymie w 2001 r. do niosących krzyż ŚDM młodych ludzi zaapelował: „Starajcie się go poznać! Jemu powierzam wasze misyjne zaangażowanie”.

ks. K. Podstawka: "Bł. Frassati zostanie świętym"